عایق حرارتی چیست؟ قسمت دوم
عایق حرارتی چیست؟ قسمت دوم

الزامات کاربردی اکثر محصولات عایق حرارتی پوشش ساختمان شامل طراحی دقیق مناسب، طرز کار خوب و انتخاب مناسب محصول، روش های جابجایی و نصب است. بنابراین، ظرفیت سازی، مانند کارگاه هایی برای آموزش متخصصان طراحی و نیروهای کار ساختمانی در این مناطق مورد نیاز است. محصولات عایق حرارتی پوشش ساختمان در ارتباط با جزئیات ساختمانی کف، دیوارها و سقف/سقف ها برای ساخت و سازهای ساختمان های جدید و برای مقاوم سازی ساختمان های موجود استفاده می شود.

مکان‌های مناسب برای استفاده از عایق حرارتی

برخلاف فرآیند ساده ترکیب عایق حرارتی پوشش ساختمان در ساختمان‌های جدید، هنگام مقاوم‌سازی ساختمان‌های موجود، شناسایی مکان‌های مناسب برای گنجاندن عایق حرارتی بسیار مهم است. مکان های کلیدی عبارتند از:

  • سقف: برای عایق کاری با تخته های سفت یا لحاف بین یا زیر تیرچه یا سطح تیرچه.
  • فضای پشت بام (در مناطق معتدل): برای تامین سقف با تخته های گچی با پشت عایق صلب.
  • کف بتنی (در مناطق معتدل): برای عایق کاری با تخته سفت و سخت تحت پوشش جدید و پوشش کف.
  • کف چوبی برجسته (در مناطق معتدل): برای عایق کاری با تخته یا لحاف سفت بین یا زیر تیرچه های کف.
  • دیوارهای حفره: برای تزریق فیبر شل. و برای تهیه پوشش داخلی با تخته های گچی با پشت عایق سفت و سخت.
  • دیوارهای بنایی یا بتنی جامد: برای عایق کاری خارجی با تخته های سفت و سخت و سپس با مواد روکش مقاوم در برابر آب پوشانده می شود. و برای تهیه پوشش داخلی با تخته های گچی با پشت عایق سفت و سخت.

مکان‌های مناسب برای استفاده از عایق حرارتی

هم برای ساخت‌وسازهای جدید و هم برای مقاوم‌سازی ساختمان‌های موجود، درک و فراهم کردن شرایط برای محصولات عایق حرارتی مهم است تا بتوانند عملکرد مورد انتظار خود را در طول عمر خود به دست آورند. محصولات فیبر معدنی به صورت خمیری، رول و شل در دسترس هستند. آنها را می توان در ساخت و ساز خارج از سایت و در محل استفاده کرد. به دلیل ساختار باز، محصولات قابل نفوذ هوا و بخار هستند که می تواند عملکرد عایق حرارتی آنها را کاهش دهد.

بنابراین، برای جلوگیری از قرار گرفتن محصول در معرض بخار و آب، باید روکش فویل و کار خوب تهیه کرد. این اغلب می تواند ناشی از چگالش بین پانل/لایه دیوار خارجی و لایه عایق و/یا لوله های آب نشتی باشد که در داخل دیوار ساخته شده اند. محصولات پلاستیکی سلولی به عنوان موادی با ماندگاری طولانی در نظر گرفته می شوند. محصولات حساس به پوسیدگی یا حیوانات موذی نیستند. علاوه بر ورق های سخت، محصولات پلاستیکی سلولی می توانند به صورت فوم باشند که از طریق پاشش روی پوشش ساختمان اعمال می شود. عایق اسپری فوم به صورت مایع با استفاده از شلنگ و تفنگ اسپری استفاده می شود. ترکیبی از دو ماده است که در تماس با هم ترکیب می شوند و پس از چند ثانیه به یک کف غلیظ تبدیل می شوند. عایق را می توان پس از انجام خدمات برق و لوله کشی اسپری کرد، زیرا در طول پخت منبسط می شود و تمام شکاف ها را آب بندی می کند.
محصولات مشتقات گیاهی/حیوانی بیشتر مستعد ابتلا به حشرات موذی هستند. اگرچه عملیات شیمیایی اغلب در فرآیند تولید ارائه می شود، اما اگر محصولات خیس باشند یا در معرض رطوبت بالا قرار بگیرند، عملیات شیمیایی می تواند از بین برود. اقدامات پیشگیرانه شامل تهیه پشتیبان، کار خوب و اجتناب از استفاده از محصولات در شرایط مرطوب و مرطوب است.

جزئیات خوب و طرز کار برای جلوگیری از نشت هوا برای همه انواع عایق حرارتی پوشش ساختمان بسیار مهم است. هنگام نصب مواد عایق در پریزهای برق و سیم کشی داخل دیوارها، برش دادن و شکل دادن به مواد عایق به گونه ای که محکم با قاب دیوار محصور شود، توجه بیشتر به جزئیات مهم است. علاوه بر این، به عنوان یک معیار کنترل کیفیت کلی برای ساختمان در شرایط آب و هوایی در شرایط خاص، توصیه می شود راه اندازی پوشش ساختمان با توجه به عایق حرارتی، به ویژه در ساختمان های بزرگتر انجام شود.

آینده عایق حرارتی پوشش ساختمان

محصولات عایق حرارتی پوشش ساختمان به طور گسترده در مناطق معتدل استفاده می شود. در بسیاری از کشورهای توسعه یافته و صنعتی، عایق حرارتی یک الزام قانونی برای اهداف بازده انرژی و سلامت ساکنان است که بازار نسبتاً ثابتی را برای تولیدکنندگان عایق حرارتی فراهم می کند. بازار محصولات عایق حرارتی پارچه ساختمانی در مناطق گرمسیری گرم و مرطوب، جایی که تهویه طبیعی، نه هوابندی، استراتژی مناسب تری برای آسایش حرارتی است، بزرگ نیست. در این زمینه استفاده از عایق حرارتی گسترده نیست و استفاده از یک شکاف هوا در دیوار حفره برای نمای غربی جهت جلوگیری از افزایش گرما از آفتاب داغ بعد از ظهر کافی است. با این حال، عایق بندی سقف در تمام مناطق آب و هوایی، از جمله زنگ گرمسیری قابل استفاده است. به عنوان مثال، در کارائیب، عایق سقف به طور کلی به عنوان یک “راه حل اثبات شده حفظ انرژی” با الیاف معدنی (شیشه) به طور کلی محصول سرب پذیرفته شده است.

سهم اصلی عایق حرارتی پوشش ساختمان، ایجاد آسایش حرارتی برای ساکنین آن است. این امر از محیط های زندگی سالم و بهره وری بهتر در محل کار پشتیبانی می کند. عایق حرارتی از دست دادن گرمای ناخواسته یا افزایش حرارت از طریق پوشش ساختمان را کاهش می دهد. این به نوبه خود، تقاضای انرژی برای سرمایش و گرمایش ساختمان ها را کاهش می دهد و بنابراین یک اقدام کاهشی برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای است. اجرای عایق حرارتی در مقیاس بزرگ نیز محرک اقتصادی است. تنها در منطقه اروپا، نزدیک به 12 هزار شرکت با مجموع 400 هزار کارمند وجود داشت که در جریان ارزش حاصل از محصولات پلاستیکی سلولی فعالیت می کردند و فرصت های شغلی و کسب و کار فراوانی برای کشورهای در حال توسعه وجود دارد.

هزینه های عایق حرارتی ساختمان

نیاز مالی عایق حرارتی پوشش ساختمان شامل هزینه های محصولات و نصب آنها می باشد. هزینه های محصول و نصب عایق حرارتی بر اساس واحد سطح و در واحد مقدار هدایت حرارتی محاسبه می شود. هزینه نصب محصولات پرکننده شِل کمتر از سایر محصولات عایق است، زیرا نصب آن آسان است. با این حال، به دلیل عدم محافظت اضافی در برابر رطوبت و هجوم حیوانات موذی، دوام طولانی مدت مورد توجه است. هزینه های نگهداری محصولات عایق حرارتی پایین است و حتی برای محصولات پلاستیکی سلولی مورد نیاز نیست. در مورد الیاف معدنی و عایق های گیاهی/حیوانی، اگر محصولات به دلیل افزایش رسانایی حرارتی ناشی از رطوبت یا هجوم حیوانات موذی مطابق انتظار عمل نکنند، نیاز به تعویض است.

برای ساختمان‌هایی که دارای تهویه طبیعی در شرایط آب و هوایی ملایم هستند، عایق‌کاری سقف و عایق‌کاری دیوارهای رو به غرب مؤثرترین روش‌ها برای جلوگیری از افزایش گرما از طریق پوشش ساختمان هستند و در نتیجه بازگشت سرمایه بهتری نسبت به اعمال عایق در کل پوشش ساختمان دارند. استفاده از عدل های کاه و شکاف های هوا (در دیوارهای حفره) هزینه ناچیزی به جز ضخامت دیوار دارد. با این حال، عملکرد طولانی مدت موضوعی است که باید به آن توجه کرد. در کشورهای توسعه یافته و صنعتی، محصولات الیاف معدنی در مقایسه با پلاستیک سلولی و محصولات مشتق شده از گیاه/حیوان رقابتی هستند. با این حال، در کشورهای در حال توسعه و مناطق روستایی، محصولات مشتق شده از گیاه/حیوان مقرون به صرفه تر هستند، زیرا در دسترس بودن و دسترسی بیشتر به این مواد خام است. محصولات پلاستیکی سلولی سفت، پایدار و در دراز مدت عملکرد خوبی دارند. آنها به کمترین هزینه نگهداری نیاز دارند.