ترمیستور چیست؟

ترمیستور یا مقاومت حرارتی، به قطعه ای جامد و حساس به دما اطلاق می شود که با داشتن کارکردی تقریبا معادل مقاومت، در سیستم ها کار می کنند. از ترمیستورها برای تولید یک ولتاژ خروجی آنالوگ در پاسخ تغییرات دمای محیط استفاده می شود و از همین رو این قطعات نوعی ترنسدیوسر نیز به شمار می روند. دلیل این نام‌گذاری آن است که تغییر گرما، سبب تغییر در مشخصات الکتریکی ترمیستورها می‌شود و به همین دلیل یکی از قطعات مهم در صنایع سرمایشی و گرمایشی محسوب می شود. یکی از بخش های مهم سیستم های تهویه مطبوع، ترمیسور است که با داشتن عملکردی مهم در دستگاه ها همواره مورد توجه بسیاری از کاربران کولرهای گازی است. در این محتوا در مورد نحوه عملکرد آنها، علائم ترمیستورهای معیوب و آنچه باعث معیوب شدن آنها می شود بحث خواهیم کرد. ترمیستورها به گونه ای طراحی شده اند که می توانند تغییرات دمای داخل کولر گازی را تشخیص دهند. از همین رو آشنایی با ساختار آنها می تواند تا میزان زیادی بر عملکرد دستگاه ها تاثیر بگذارد و از خرابی های بسیار بزرگ جلوگیری نماید.

ترمیستورها در داخل کولر گازی چه می کنند؟

در واقع سنسور دما هستند و اکثر سیستم های تهویه مدرن دارای این قطعه می باشند. هنگامی که دمای یک اتاق تشخیص داده شد، یک سیگنال مقاومت از ترموستات به کنترل های تهویه ارسال می شود. تنظیم خودکار برای اصلاح دمای اتاق ساخته شده است که به تنظیم دما کمک می کند. ترموستاتها در داخل کابین خودرو یا زیر کاپوت خودرو قرار دارند. آنها اقدامات اصلاحی را ارائه می دهند و به عنوان سنسور دمای محیط کار می کنند. ترمیستورهای معیوب داخل AC ممکن است مشکلاتی را برای دستگاه به همراه داشته باشد. یکی از رایج‌ترین نشانه‌هایی که نشان می‌دهد ترمیستور معیوب است، زمانی است که دستگاه فقط برای مدت کوتاهی هوای سرد می‌دمد و بعد قطع می شود که در این حالت باید خیلی سریع کولر را خاموش نمود. اگر ترمیستور تهویه،معیوب یا خراب باشد، پردازنده کامپیوتر را از دمای فعلی کابین آگاه نمی کند. این ماژول را از غیرفعال کردن یا فعال کردن کولر گازی برای کنترل و تنظیم دمای کابین باز می دارد. این منجر به دمیدن هوای سرد در فواصل کوتاه یا برای مدت کوتاهی می شود.

تفاوت بین ترموستات و ترمیستور

تفاوت بین ترموستات و ترمیستور چیست؟

شاید برای بسیاری این سوال نیز پیش بیاید که تفاوت این دو نوع قطعه در چه چیزی است. در مقایسه با ترمیستورها، ترموستاتها خام تر هستند. به این معنی که رسانایی به حرکت الکترون درون فلز گرم شده متکی است. از همین رو ترمیستورها می توانند حتی تغییرات جزئی دما را ثبت کنند در حالی که ترموستاتها به فلز اجازه می دهد تا در هنگام افزایش دما یا فلز در تماس فشار بیاورد. ترمیستور می تواند تغییرات رسانایی را بخواند، که آن را دقیق تر و پیچیده تر می کند. این قطعه می تواند تغییرات دما را با تغییر رسانایی بیان کند. تفاوت بین ترمیستورها و ترموستاتها در این است که ترموستاتها یک دماپای م باشند که برای نگه داشتن دمای یک سامانه در یک محدوده مشخص به کار می‌روند و از انها به عنوان یک ‌وسیله کنترل شارش انرژی گرمایی به درون یا به بیرون از سامانه استفاده می شود. ترموستاتها به دو نوع دیجیتال و آنالوگ تقسیم می‌شوند اما ترمیستور مقاومتی است که مقاومت آن به سرعت و با اطمینان با دما در نوسان است و بنابراین می توان از آن برای تشخیص دما استفاده کرد