مشعل چیست
مشعل چیست؟

یکی از مهم ترین زیرساخت های تاسیساتی، مشعلها هستند که در این محتوا به معرفی این محصول، نوع و شکل عملکرد و نکات مهم درباره نگه داری آن اشاره خواهد شد. این دستگاه  که از تجهیزات گرمایش و موتورخانه به شمار می رود، در واقع به دستگاهی اطلاق می شود که از ترکیب معینی از هوا با سوخت، انرژی سوخت را به انرژی گرمایی تبدیل می نماید و در ادامه انرژی گرمایی تولید شده به صورت احتراق خود را نمایان می کند. در ادامه، انتقال انرژی تولید شده با استفاده از مکانیزم این دستگاه، عموما به بهره گیری از به دو روش جا به جایی و تابش به محیط اطراف بخش می شود. این نوع دستگاه ها را به دسته بندی های مختلفی تقسیم می نمایند. مشعلهای مدرنی که امروزه در بازار تبلیغ می شوند و به راحتی مجهز به PLC هستند و با بهره گیری از این امکان در این دستگاه تعبیه شده است، به صورت تمام خودکار و هوشمند، نسبت سوخت و هوا را تنظیم می نمایند. این تقسیم بندی ها را عموما با رویرکدهای مختلفی انجام می دهند، و با توجه به عواملی چون پروفیل شعله، نوع سوخت و روش اشتعال انواع مختلف این دستگاه های طبقه بندی می شوند.

نحوه عملکرد مشعل چگونه است

نحوه عملکرد مشعل چگونه است؟

شکل عملکرد این دستگاه، از مهم ترین عوامل تمایز آن است. برای تولید گرما فرآیند خاصی طی می شود که در ابتدا به صورت تامین سوخت و هوای کافی با فشار مناسب صورت می پذیرد. در ادامه نیز، بعد از سوخت های مایع و جامد تبخیر شده و میزان سوخت و هوا به تناسب لازم می رسند. این روند با ایجاد یک تناسب مناسب میان سوخت و هوا، نوبت به مخلوط کردن سوخت و هوا منجر می شود و در نهایت به مرحله ایجاد جرقه می رسد. پس از ایجاد جرقه، آتش با سطوح انتقال حرارت مواجه می شود. در ادامه نکات مهمی که در عملکرد مناسب مشعلها باید گفته شود، می توان به موضوع احتراق کامل اشاره کرد. تنظیم تناسب سوخت نسبت به هوا مهم ترین عاملی است که به سبب آن باعث ایجاد احتراق کامل در مشعل می شود با این توضیح که میزان این تناسب با راندمان مشعل رابطه ای کاملا مستقیم دارد. با ایجاد این حالت تناسب میان سوخت و هوا، پرواضح است که راندمان کاری دستگاه به شکل چشمگیری افزایش پیدا می کند. همین امر باعث می شود که ضمن صرفه جویی در مصرف سوخت، دستگاه به میزان کمتری سوخت نیاز داشته باشد. تنظیم هوا با توجه به بزرگ یا کوچک بودن دستگاه می تواند به صورت دستی یا با استفاده از دمپر اتوماتیک تنظیم شود. در مشعلهای کوچک این کار به صورت دستی و در نمونه های بزرگ با استفاده از دمپر اتوماتیک صورت می گیرد.

انتخاب مشعل مناسب

توجه شود که در تبدیل سوخت به انرژی در مشعلها سه روش اصلی ذکر شده است اما به طور کلی سه روش فشاری، بخار یا فشار هوا و فشار ضعیف هوا صورت می پذیرد.در روش اول، سوخت با بهره مندی از فشار یک تلمبه وارد مخزن مورد نظر شده و هوا نیز از اطراف وارد می گردد تا میزان آن مورد بررسی و تحلیل قرار بگیرد.در روش دوم، سوخت با استفاده از فشار هوا یا فشار بخار وارد مخزن می شود. اما به نوعی می توان گفت که روش سوم، کامل ترین نوع به حساب می آید. جالب است بدانید که مشعلهایی که از روش سوم در ساختار آن ها استفاده می شود، عموما به دو دسته (با فشار کم و با فشار زیاد) تقسیم بندی می شوند و با توجه نوع دستگاه مورد استفاده قرار می گیرند. یکی دیگر از زیرمجموعه های مشعلها، نمونه های صنعتی هستند که با داشتن ویژگی های خاص و استفاده در صنایع مختلف از اهمیت بالایی برخوردار است. برای انتخاب دستگاه مناسب نیز حتما باید در نظر داشت که اطلاع داشتن از سیستم مناسب خانگی و یا آپارتمانی، تا میزان بالایی کمک می کند تا با آگاهی بهتری این خرید ها انجام شود. زیرا آگاهی از نوع نیاز، ظرفیت، نوع رنگ و همچنین داشتن اطلاعات فنی از تخصیص هزینه های مالی بسیار زیاد و بعضا اشتباه در مجموعه های صنعتی جلوگیری شود. همچین نیز می توان با استفاده از مشاوره های فروشنده از اطلاعات بهتر و تخصصی با خبر شد. فروشگاه های اینترنتی یکی از بهترین گزینه های خرید مشعل در ایران به شمار می روند که می تواند خریدی مناسب و با قیمتی کاملا اقتصادی را به خانواده ها هدیه دهند.