رسوب زدای التراسونیک چیست؟

توسعه و پژوهش های انجام شده سبب استفاده و اختراع سیستم های جدیدی در راستای حل مشکلات و راحت تر شدن استفاده از زیرساخت های تاسیساتی را فراهم کرده است. یکی از مشکلاتی که تقریبا می توان گفت که سیستم های تاسیساتی همواره با آن دست و پنجه نرم می کنند، رسوب ها هستند. از همین رو پژوهشگران این حوزه با انجام تحقیقات متداوم بر روی این موضوع، دستاوردهای خوبی داشته اند. استفاده از امواج یکی از بهترین روش ها برای تمیز کردن و رسوب زدایی به شمار می رود که در این سیستم با استفاده از امواج اولتراسونیک، از امواج صوتی از طریق آب برای ایجاد انفجارهای میکروسکوپی، حذف آلودگی از سطوح، گوشه ها و شکاف وارد سیستم می شود. حباب های منفجر شده مانند برس های میکروسکوپی پاک کننده در سرتاسر مخزن تمیزکننده عمل می کنند و کثیفی را از سرتاسر وسیله پاک می کنند. استفاده از این روش تقریبا یکی از بهترین و کم دردسرترین روش ها به شمار می رود. در ادامه ضمن پاسخ به این سوال که رسوب زدای التراسونیک چیست؟، با این سیستم بیشتر آشنا خواهید شد.

معرفی رسوب زدای اولتراسونیک

دستگاهی است که با استفاده از امواج التراسونیک اقدام به پاک کنندگی و رسوبزدایی می نماید و در بخش هایی از سیستم های گرمایشی و سرمایشی چون دیگ های آب گرم و آب داغ و بخار، چیلر ها و برج های خنک کننده، بویلرهای بخار و دی اریتورها، دستگاه های تزریق پلاستیک،جوش، مبدل های حرارتی و منابع کویلی، دستگاه های چاپ(سیلندر آب خنک)، مصارف کشاورزی،دامپروری و پرورش ماهی، استخرهای شنا،هواسازها و ایرواشرها، کارخانه های یخ و نوشابه سازی، تجهیزات تولید مواد غذایی و لبن، صنایع نفت و پتروشیمی و باغبانی و آبیاری قطره ای مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از مهم ترین عملکرد های این سیستم Deep Clean یا پاکیزگی عمیق است که در این حالت آن قسمت به طور کامکل پاکسازی می شود و این ویژگی این امکان را فراهم می سازد تا چندین مورد را به طور همزمان پاکیزه نمود.

 

معرفی رسوب زدای التراسونیک

مزایای رسوب زدای التراسونیک

در پاک کننده اولتراسونیک، هر جا که آب به آن برخورد کند، عمل اولتراسونیک در حال انجام است و با ایجاد انفجار هایی در آب، کمک می کند تا کثیفی ها و رسوب ها کاملا از بین بروند. این در حالی است که بسیاری از افراد انجام رسوب زدایی با اسید را ترجیح می دهند و از خطرات و مضراتی که ممکن است سلامتی فرد را تحت تاثیر قرار دهد غافل هستند اما با استفاده از این دستگاه هیچ نگرانی و خطری وجود ندارد و حتی چند برابر نمونه های سنتی پاکیزه کردن و رسوب گیری بهتر انجام می شود.همچنین به دلیل رسوزدایی عمیق این دستگاه تقریبا می توان گفت تا مدتی نیاز به رسوبگیری نیست.

رسوب زدای التراسونیک چگونه کار می کند؟

فرآیند فنی: انرژی اولتراسونیک از طریق مبدل ها به بدن آب وارد می شود و ارتعاشات را از طریق بلوک های فلزی به مخزن هدایت می کنند. لرزش مخزن فلزی به این معنی است که مخزن به طور موثر انرژی اولتراسونیک را به آب ساطع می کند. این انرژی اولتراسونیک است که اثر تمیز کنندگی را ایجاد می کند. به بیان دقیق تر، رسوب زدا های اولترا سونیک از دو بخش سیگنال ساز و حلقه فریتی تشکیل می شوند که دردر بخش سیگنال ساز امواج اولترا سونیک با فرکانس متغییر 20 تا 200 کیلو هرتز وبا تغییر جهت 60 بار در ثانیه به شکل متداول تولید می شوند. سپس امواج حاصله با استفاده از یک کابل رابط مخصوص به سمت حلقه فریتی آلیاژی از جنس استرانسیوم که دور لوله نصب شده ارسال می شود. این حلقه با یک سیم پیچ اولیه، انتقال امواج را ادامه می دهد و در تقابل با لوله آب و سیال درون آن به عنوان سیم پیچ ثانویه، عمل انتقال امواج کامل می کند. در تکرار این روند، یک ولتاژ سینوسی کامل بین 5 الی 35 ولت و با برد موثر 1000متر البته به شکل متغیر از دو طرف حلقه در طول مسیر لوله ایجاد می نماید که همین موضوع باعث ایجاد یک میدان الکتریکی متناظر می گردد. همین اتفاق سبب ایجاد حالت عمود بر محور لوله و متناسب با مقدار جریان در تمام نقاط مدار شده و با انجام فرآیند تفکیک املاح هیدراته شده از مولکول های آب و الحاق آنها به یکدیگر به شکل برف دانه تبدیل می شوند، به عبارت تخصصی، به کمپلکس کلسایت به کمپلکس آراگونایت تبدیل می شود.

آراگونایت چیست؟

آراگونایت به گونه ای از کریستال اطلاق می شود که به علت قطبی نبودن (نداشتن بخش منفی و مثبت) هیچ حالتی برای چسبیدن به جداره های لوله ها و دستگاه ها ندارند (برای درک بهتر موضوع به نظریه هولم هولتز مراجعه شود) و به صورت معلق در محلول باقی می ماند. همین موضوع سبب می شود تا به علت عدم چسبندگی املاح و وجود تبخیر و افزودن آب جبرانی، سختی آب به مرور افزایش پیدا می کند اما توجه به این نکته ضروری است که در زمان انجام این رسوبزدایی باید میزان آب تخلیه شده و آب جبرانی با هم مساوی باشند تا این عمل به بهترین شکل انجام شود و کامل محیط از رسوب پاکسازی شود. از دیگر مزیت های این کار نیز می توان به تاثیرگذاری در منطقه اثر وسیع(2000 متر)، سهولت در نصب(عدم نیاز به برش لوله و انجام عملیات های اصلاحی)، حفظ عملکرد در شرایط سکون آب، کاهش نرخ خوردگی، نرخ رشد میکرو ارگانیزم ها، صرفه جویی در مصرف انرژی و افزایش عملکرد سیستم ها، عدم تغییر در خواص شیمیایی آب، جلوگیری از تشکیل رسوب تنها گوشه ای از مزیت های این دستگاه است.