کدام سیستم گرمایشی برای خانه مناسب است
کدام سیستم گرمایشی برای خانه مناسب است؟

مناسب ترین سیستم گرمایشی برای منازل

اهمیت به زیرساخت های تاسیساتی منازل و محیط های مختلف کاری از مسایل مهم در زندگی مدرن است. با نزدیک شدن به فصول سرد سال بازار خرید سیستم گرمایشی برای خانه رونق می گیرد و افراد مختلف برای خرید دستگاه های گوناگون به جستجو و تحقیق می پردازند. از سوی دیگر بنا به آمار اعلام شده، سالیانه درصد بالایی از هزینه‌های پرداختی مردم در بخش انرژی است که و از این رو لازم است تا با تحقیق و داشتن اطلاعات کافی درباره سیستم های گرمایشی اقدام به خرید این نوع دستگاه شود تا با نتایج خوب و استفاده بهینه، آرامش خاطر و آسایش را برای خانواده به وجود آورد. لازم است تا افراد با مهم ترین سیستم‌های گرمایشی متداول در بازار آشنایی داشته باشند و از نقاط قوت و ضعفشان اطلاع داشته یابند. چه بسا ممکن است با صرف هزینه زیادی، سیستم آن گونه نباشد که افراد انتظار داشته اند و صرفا با پرداخت هزینه، هیچ دستاوردی برای خریدار وجود نداشت باشد. در ادامه به برسی چند نمونه از سیستم های گرمایشی پرداخته می شود تا بتوان ساختار کلی از مزایا و معایب این سیستم ها را به مخاطظبان فروشگاه خانه تاسیسات ارائه نمود.

 

مناسب ترین سیستم گرمایشی برای خانه

ویژگی داشتن بخاری

یکی از سیسیتم های واقعا نوستالژی و جذاب برای همه ایرانیان است. بخاری‌ها انواع مختلفی دارند که در ایران مدل‌های گازی عمومیت بیشتری دارد. مهم‌ترین عیب بخاری‌ها در مقایسه با سایر سیستم‌های گرمایشی سیاه کردن اطراف خصوصا دیوارها و وسایل نزدیکشان است. همچنین باید توجه داشت که این سیستم معمولا فضای زیادی را اشغال می‌کند و اگر درست نصب نشوند ممکن است خطراتی مانند گازگرفتگی برای ساکنان به همراه داشته باشد. البته با آمدن بخاری‌های برقی-گازی بخش عمده‌ای از این ایرادات برطرف شده، اما این بخاری‌ها نسبتا قیمت بالایی دارند و همین موضوع سبب شده است تا این وسیله محبوب‌ترین وسیله‌ گرمایشی جهان باشد. بخاری‌ها بهره‌وری انرژی بالایی دارند و اجازه نمی‌دهند گرمای تولید شده به راحتی هدر برود و نسبتا نحوه نصب و راه‌اندازی‌شان در مقابل دیگر سیستم ها آسان تر است. قیمت مناسب و هزینه کم نگهداری و تعمیر سبب شده است بر محبوبیت و عمومیت یافتن این سیستم اضافه شود.

مزایا و معایب شومینه

شومینه حاصل معماری فرانسوی در ایران است که خیلی زود توانست محبوبیت بالایی را در بین مردم ایران خصوصا قشر ثروتمند به دست آورد و در هر خانه اعیانی، پس از آشنایی ایرانیان با این سیستم گرمایشی، می توان نمونه ای از این نوع وسیله را یافت. شومینه شیک‌ترین سیستم گرمایشی موجود در بازار است اما به شدت راندمان این سیستم پایین است و بیشتر زیبایی بصری دارد تا استفاده باری تامین گرمای محیط و می توان گفت تمام ویژگی‌های مثبت شومینه در یک کلمه خلاصه می‌شود: زیبایی! مصرف بالای انرژی و عدم گرم کردن خانه از مهم ترین عیب های این وسیله است که عملا حضورش در خانه را به عنوان یک وسیله دکوری تبدیل می کند. لازم است به این نکته توجه شود که عمل احتراق شومینه در فضای باز صورت می‌گیرد به همین دلیل استفاده از آن خطر بروز آتش‌سوزی را به دنبال دارد و برای خانواده هایی که فرزند کوچک دارند اصلا گزینه مناسبی نیست و خطرات بسیاری دارد.

مزایای و معایب موتورخانه

سیستم گرمایشی موتورخانه معمولا در آپارتمان‌ها و مجتمع‌های مسکونی دارای بیش از 10 واحد به بالا کاربرد دارد. در این سیستم آب در موتورخانه گرم شده و از طریق رادیاتور به واحدها منتقل می‌شود و موجبایجاد تغییر دمای محیطی می گردد. در ادامه سپس آب در لوله‌های تعبیه شده در هر واحد به گردش در می‌آید و به مرور گرمایش را از دست می‌دهد و این چرخه دائما درحال تکرار است. سیستم موتورخانه بهره‌وری انرژی مناسبی دارد و فضای مناسبی از خانه را اشغال می نماید که این موضوع با توجه به توانایی گرمایش خود، مناسبو قابل توجیه به نظر می رسد. اما این سیستم معایبی نیز دارد. از جمله نیاز به در نظر گرفتن محیطی نسبتا بزرگ برای موتورخانه به اندازه یک اتاق کوچک، عدم انتقال یکنواخت حرارت و نیاز به لوله‌کشی زیاد در میان واحد و ساختمان. ازنظر اقتصادی نیز همچنین هزینه انرژی مصرفی به صورت مساوی بین ساکنان مجتمع یا ساختمان تقسیم و در شارژ ماهیانه محاسبه می گردد که در نتیجه افراد برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها هیچ استقلالی ندارند. اما امروزه در بسیاری از خانه‌ها پکیج جای موتورخانه را گرفته است و تمامی نیازهای یک خانه را جوابگو است.