چیلر یا VRF، کدام بهتر است؟
چیلر یا VRF، کدام بهتر است؟

یکی از دشوارترین کارها برای یک صاحب کسب و کار این است که بهترین تجهیزات را برای ارائه بهترین امکانات در سازمان یا ساختمان های مسکونی خود انتخاب کند. چندین فکر و کار در انتخاب هر یک از تجهیزات وجود دارد، چه سیستم های VRF یا سیستم های چیلر آبی که برای کل سازمان و سرنشینان آن بسیار کم مصرف و مقرون به صرفه است. یکی از مواردی که نیاز به توجه زیادی دارد سیستم HVAC است. سیستم های تهویه مطبوع را می توان به عنوان یک جنبه کاملاً پرهزینه و انرژی بر هر تأسیساتی در نظر گرفت. بنابراین، باید انتخاب این مدل سیستم ها به شکل هوشمندانه ای انجام شود. در این محتوا تلاش شده تا با پاسخ به این سوال که چیلر یا VRF کدام بهتر است؟ سیستم‌های HVAC تجاری یا صنعتی با دو گزینه اصلی را بررسی نماییم.

مقایسه سیستم VRF با چیلر

مزایای سیستم های VRF

سیستم های VRF در ارائه کنترل دقیق و راحتی بسیار انعطاف پذیرتر و کارآمدتر هستند. این سیستم ها بسیار راحت هستند زیرا می توان در تمامی مقیاس ها آن ها را پیاده سازی کرد و تفاوتی در کوچکی و بزرگی فضا وجود ندارند. در مقایسه با سیستم چیلر آبی، نصب سیستم های VRF بسیار آسان و ارزان تر است. علاوه بر این، سیستم های VRF را می توان به راحتی در سیستم مدیریت ساختمان (BMS) یک ساختمان ادغام کرد تا کنترل دقیق و موثر سیستم را ارائه دهد. به طور کلی، چیلرها نسبت به VRF ها برای نیاز سرمایشی کل بیش از 1000 تن تبرید (RT) ، گزینه مناسبتری هستند. هزینه سرمایه برای VRFها کمتر است اما هزینه عملیاتی بالاتری دارند. از این رو، استفاده از چیلرها برای کاربردهای با ظرفیت خنک کننده بالا، اغلب بازده سرمایه گذاری جذابی را به همراه دارد.

مزایای سیستم های چیلر آبی

صحبت در مورد سیستم چیلر آبی، برای استفاده در چندین نوع مؤسسه یا ساختمان بسیار سودمند است. این سیستم ها از واحدهای انتقال هوا (AHU’s) برای کنترل جریان هوا در سراسر فضا استفاده می کنند. در مقایسه با سیستم های VRF، هزینه تجهیزات اولیه کمتری دارند. علاوه بر این، سیستم‌های چیلر آبی ضریب عملکرد بالاتر (COP) را نیز ارائه می‌دهند که بازدهی هزینه را برای تسهیلات بهتر افزایش می‌دهد. این سیستم را می توان بر روی چندین منبع انرژی جایگزین مورد استفاده قرار داد، که برای موسسات بزرگ مناسب هستند. موسسات بزرگی که به کنترل دائمی آب و هوا نیاز دارند که از میان آن ها می توان به کارخانه های صنعتی، مراکز خرید در مقیاس بزرگ و نیروگاه ها اشاره کرد. علاوه بر این، سیستم‌های چیلر آبی استفاده مؤثری از منابع را ارائه می‌دهند و برای مکان‌هایی که نارسایی برق یا گرانی انرژی وجد دارد، بهترین هستند. در مجموع، می توان یک سیستم چیلر آبی را انتخاب کرد، زیرا آنها با هزینه انرژی کمتر و عملکرد قابل اعتمادی ارائه می شوند.

مقایسه سیستم VRF با چیلر

مقایسه قیمت چیلر و VRF

از نظر هزینه، سیستم های chiller خنک گران تر از سیستم های VRF با هوا خنک هستند. با این حال، هزینه عملیاتی سیستم های chiller آب خنک به دلیل بهره وری انرژی بالاتر کمتر است. یک سیستم چیلر آب خنک حدود 10٪ گرانتر از سیستم VRF با هوا خنک در هر تن تبرید (RT) است. برای یک پروژه 1200 RT، سیستم چیلر آب خنک می تواند حدود 600 هزار MYR بیشتر از سیستم VRF با هوا خنک باشد. در مورد هزینه عملیاتی، یک سیستم VRF با هوا خنک کننده حدود 15٪ گرانتر از یک سیستم چیلر آب خنک در هر RT در سال است. بنابراین، مالک یک ساختمان 1200 RT در مقایسه با داشتن یک سیستم چیلر آب خنک، باید هر سال حدود 275 هزار MYR بپردازد. علیرغم اینکه ساخت سیستم چیلر آب خنک گرانتر است، سالانه مقدار قابل توجهی در هزینه در حین کار صرفه جویی می کند. از این رو، بازگشت سرمایه سیستم های چیلر آب خنک نسبت به سیستم های VRF با هوا خنک اغلب فقط حدود 3 سال است.

تلفیقی از سیستم های VRF و سیستم چیلر آب

مواقعی وجود دارد که یک تاسیسات به انعطاف پذیری و دقت سیستم های VRF همراه با مزایای سیستم چیلر آبی نیاز دارد. یک مالتی پلکس و مرکز خرید در کره جنوبی به نام مجتمع Starfield Hanam وجود دارد. این مالتی پلکس و مرکز خرید یکی از بهترین نمونه های این ادغام است. مجتمع Starfield Hanam دارای چندین امکانات رفاهی مانند فروشگاه‌ها و مغازه‌های شخصی، فودکورت، تئاتر است. هر یک از این امکانات دارای الزامات مختلفی هستند که با ادغام سیستم چیلر آبی و سیستم های VRF کاملاً برآورده می شوند. اما موضوعی که باید به آن اشاره شود، وجود متخصص و طراحی این ساختار دوگانه است که نیاز به دانش و مهندسی انرژی و … دارد و مانند اجرای یک پروژه ساختمانی نیاز مند دقت بالا و ساختار کاملا مهندسی است. همچنین بعد دیگر این موضوع تامین تجهیزات مورد نیاز است که باید به شکل واقع بینانه و با توجه به زیرساخت های موجود فرآیند اجرای سیستم های تهویه دوگانه را در نطر گرفت.