علت خاموش و روشن شدن کولر گازی
چرا کولرگازی خود به خود خاموش و روشن می شود؟

علت خاموش و روشن شدن کولر گازی

با فرا رسیدن فصل تابستان و گرم شدن هوا، سیستم های سرمایشی، دوباره به کار می افتند تا حرارت این روزهای خورشیدی را تبدیل به خنکای زندگی کنند. کولرهای گازی، یکی از محبوب ترین سیستم های سرمایشی هستند که نظر بسیاری از افراد را به خود جلب کرده است. از سوی دیگر آشنایی ابتدایی و توانایی انجام تنظیمات کمک می کند تا علاوه بر استفاده بهینه از این سیستم سرمایشی، بتوان از بروز مشکلات آن جلوگیری کرد. یکی از مشکلاتی که همواره صاحبان کولرگازی با آن دست و پنجه نرم می کنند، خاموش و روشن شدن ناگهانی این سیستم هاست. در بسیاری از موارد پیش امده است که دستگاه بدون آن که از نظرظاهری مشکلی داشته باشد، روشن و خاموش می شود که این مشکل نگرانی مصرف کنندگان را پیش داشته است. در این محتوا تلاش می شود تا با بررسی و ارائه ابعاد مختلف از دلایل این اتفاق، کمک شود تا صاحبان این سیستم های سرمایشی، از خسارت ها و ضررهای آتی جلوگیری نمایند.

 

دلایل فنی خاموشی ناگهانی کولرگازی

دلایل کلی خاموش و روشن شدن کولر گازی

خاموش و روشن شدن ناگهانی کولرگازی ها دلایل مختلفی دارند که به نوع عملکرد هر بخش از آنها باز می گردد. به شکلی که ممکن است وجود ایراد در یک قطعه، دلیل خاموش شدن ناگهانی و یک نقص فنی در اسپیلت باشد و یا مشکل از تامین برق دستگاه ناشی شود. در این قسمت به بررسی برخی از دلایل مهم این مشکل پرداخته می شود.

  • تنظیمات ترموستات
  • ایراد یا مشکل در برق کشی ساختمان یا کولر گازی
  • اورلود موتور
  • کثیف بودن فیلترهای کولر
  • سوئیچ های ایمنی فشار
  • کثیف بودن کویل های کندانسور
  • عدم سرویس به موقع
  • خاموش شدن کمپرسور

یکی از ساده ترین مشکلاتی که ممکن است دلیل ایجاد این ناهماهنگی شده باشد، تنظیمات ترمو ستات است. در یک ترموستات خودکار بعضا ممکن است در یک زمان مشخص آن و آف شدن دستگاه رخ بدهد، این در حالی است که ممکن است به دلیل تنظیمات اشتباه و خطای انسانی این ایراد رخ داده باشد و کولر به صورت مقطعی خاموش و روشن شود.

مشکلات برق کشی از دیگر دلایل ساده اما مهم در برق رسانی به این سیستم سرمایشی است. به گونه ای که ممکن است بر اثر سیم کشی های نادرست و استفاده از اجناس بی کیفیت، مشکل اتصالی و یا قطعی در روند برق رسانی به کولر وجود داشته باشد و سبب روشن و خاموش شدن دستگاه بشود. برای حل این مشکل لازم است تا با بررسی سیستم برقی و فیوز ها، این مشکل را به سادگی حل و فصل کرد.

دلایل فنی خاموشی ناگهانی کولرگازی

در ادامه بررسی های انجام شده برای پاسخ دادن به این سوال که اساسا چرا کولر گازی خود به خود روشن می شود؟ عوامل و دلایل فنی دیگری نیز وجود دارد که می تواند به حل این موضوع کمک نماید. اورلود موتور یکی از شایع ترین مشکلات است. در بعضی از کمپرسورها یا موتورهای کولرگازی،سوئیچ استراحت تعبیه شده است به گونه ای اگر دستگاه بر اثر مدت زمان کارکرد طولانی، ولتاژ و تهویه نامناسب، دچار اورلود موتور شوند،این سوئیچ موتور را خاموش می کند و از ادامه فعالیت جلوگیری می کند. فعال شدن سوئیچ های ایمنی فشار در برخی از کولرها سوئیچ فشار دارد که بر عملکرد مبرد، پمپ حرارتی و اجزا مشابه دیگر نظارت دارد. هنگامی که فشار بیش از حد بالا می رود، سوئیچ به طور خودکار کولر گازی را برای جلوگیری از بروز آسیب بیشتر خاموش می کند و اجازه ادامه فعالیت نمی دهد. کثیف بودن فیلترهای کولر از دیگر دلایل مهمی است که ممکن است عموما نسبت به آن بی توجه باشند. فیلترهای هوا یک شبکه ایمن برای محافظت از محیط و جلوگیری از گرد و غبار و انواع ویروس ها به محیط داخل هستند. نکته قابل توجه این است که هر گاه این فیلتر ها از گرد و غبار و خاک پوشیده شوند، این صفحه های فیلتری دیگر کارایی خود را از دست می دهند و به دلیل عدم توانایی کولر به ادامه فعالیت، سیستم سرمایشی خاموش می شود. این توقف فعالیت با دو اتفاق همراه است:

  • به دلیل گرمای بیش از حد سیستم، برق از کار می افتد.
  • کولر کار نمی کند.

کثیف بودن کویل های کندانسور، کویل های کندانسور، لوله های پر از مبرد هستند که از طریق یونیت خارجی کولر عملیات خود را اجرا می کنند. نکته حائز اهمیت درباره این قسمت تمیزی کویل هاست که اگر کثیف باشند، کولردر مدت زمان طولانی تری کار می کند که این مسئله باعث گرم شدن بیش از حد این قطعات می شود.

ایراد برد دستگاه یکی دیگر از احتمالات offشدن این سیستم هاست. برد کنترل اصلی که مغز اصلی سیستم نیز به شمار می رود، یکی دیگر از احتمالات ایجاد نقص فنی بر روی کولر است. در این مواقع حتما لازم است تا تکنسین در محل حاضر شود و آن را تعمیر نماید.

نکته پایانی و البته بسیار مهم در این باره، عدم توجه به سرویس دوره ای به موقع است که سبب ایجاد چنین مشکلاتی می شود. با حضور تکنسین و انجام سرویس های دوره ای علاوه بر بالا رفتن فرآیند کاری سیستم های سرمایشی، کمک می شود تا از صرف هزینه های گزاف و تعمیرات اساسی جلوگیری شود. بنا به گفته همه کارشناسان فعال در حوزه نصب و نگه داری، سرویس حداقل سالیانه برای هر دستگاه از ضروریات نگهداری این وسیله سرمایشی است.