کاربرد شیر موتوری
کاربرد شیر موتوری

شیرموتوری چیست؟

در سیستم های گرمایش و سرمایش از نوعی شیر استفاده می شود که نام تجاری آن شیر موتوری است. این وسیله، نوعی شیر برقی به شمار می رود که عموماً از نوع شیرهای سه راهه هستند و کاربرد فراوانی در صنایع حرارتی و برودتی دارند. این وسیله که از تجهیزات کنترلی است، در واقع یک محرک الکتریکی محسوب می شود که با نیروی برق کار می کند و وظیفه کنترل میزان جریان و گذر دادن سیال را در سیستم های تهویه مطبوع و گرمایش مرکزی ایفا می نماید. از این نوع شیر در بسیاری از زیر ساخت های تاسیساتی استفاده می شود و جایگاه استراتژیکی را در صنایع تولید کننده سیستم های تهویه دارد.لازم است تا با شناخت دقیق از این محصول و آگاهی نسبت به کارایی آن، بهترین نوع استفاده از آن حاصل گردد. از این رو در محتوا تلاش شده است تا به بررسی این نوع شیر پرداخته و به کاربردهای مهم آن پرداخته شود.

کاربرد شیر های موتوری

 1. از شیر سه راهه موتوری در انواع دستگاه های تهویه مطبوع و خنک کننده های مختلف مانند انواع فن کویل و هواساز استفاده می شود. یکی از کاربردهای مهم این قطعه، استفاده در پکیج های گرمایشی دومبدل است. پکیج های دیواری یا زمینی دومبدل، همزمان با ایفای دو وظیفه کار می کنند و باید این دو عملکرد را به طور همزمان انجام دهند، تأمین گرمایش مورد نیاز محیط (رادیاتورها) و تأمین آب گرم مصرفی. از این رو هنگامی که شیر آب گرم باز می شود و فرد در انتظار آب گرم است، شیرموتوری کمک می کند تا هدایت آب گرم از مبدل حرارتی ثانویه تعبیه شده در پکیج انجام شود و فرد بتواند همزمان با داشتن آب گرم، از گرمای محیط نیز آسوده خاطر باشد.
 2. همچنین از دیگر کاربردهای مهم شیرهای سه راهه، استفاده در مسیر ورودی آب به کویل آب سرد یا کویل آب گرم هواساز است. زمانی که دمای هوای محیط داخلی ساختمان در تابستان به دمای مطلوب برسد، از طریق ترموستات به این وسیله، فرمان داده می شود که آب خنک به میزان کمتری به کویل آب سرد هواساز هدایت نماید و به این صورت در زمستان برای آب گرم ورودی به کویل هواساز کار می کنند.
 3. در حالت کلی،وسیله ای هستند جهت کنترل و تنظیم دبی سیالات مانند آب، روغن، هوا و بخار و …
 4.  در کنترل دبی سیال هایی نظیر گاز و گازوئیل نیز می توان از این وسیله بهره مند شد و بدین وسیله از نشت و خسارت های قابل پیش بینی در سیستم انتقال این نوع سیالات جلوگیری کرد.

کاربرد شیر های موتوری

معرفی انواع شیر موتوری

تقریبا می توان گفت که همه این محصولات از یک ساختار مشخصی الگو می گیرند و از سه قطعه اصلی تشکل شده اند. این سه اجزا عبارتند از:

 • موتور
 • بدنه سه راهه
 • سوپاپ

با این مقدامه می توان استفاده از آن ها را در تقسیم بندی های مختلف ارائه داد. این نوع شیر در دو تقسیم بندی کلی ارایه داده اند که در ادامه گفته خواهد شد. این شکل از تقسیم بندی کمک می کند تا از زوایای مختلف، این وسیله مهم مورد ارزیابی قرار بگیرد. شیرهای سه راهه موتوری بر اساس نوع حرکت در سیستم به دو نوع کلی تقسیم بندی می شوند. البته لازم به یاد آوری است که این تقسیم بندی در این محصولات پرکاربرد نیست و صرفا بر اساس نوع عملکرد نیز دسته بندی شده است:

 • مدل حرکت دورانی
 • مدل حرکت خطی

در شکل دیگری از دسته بندی این نوع محصولات، این قطعات بر اساس نوع عملکرد مورد ارزیابی قرار می گیرند و به شکل زیر تقسیم بندی شده اند. انواع شیرهای موتوری بر اساس نوع عملکرد عبارتند از:

 • تقسیم کننده: این نوع برای تقسیم جریان های سیال به جریان های دیگرمورد استفاده قرار می گیرد.
 • مخلوط کننده: از این مدل در راستای پیوستن و تلاقی سیال های دو مسیر گوناکون و متفاوت در یک سیستم برودتی یا حرارتی واحد استفاده می گردد.
 • جهت تغییر مسیر سیال: همان گونه که از نام آن پیداست، برای تغییر مسیر سیال درون سیستم لوله کشی به کار گرفته می شود.

شیر موتوری یا سه راهه دارای سه دهانه و انشعاب هستند به گونه ای که یکی از این انشعاب ها، راه اصلی و دو انشعاب دیگر، دهانه های فرعی به شمار می روند که باعث انعطاف در نوع کارکرد این محصولات است. از این رو لازم است به این نکته توجه شود که برای ادغام، تقسیم و تغییر مسیرهای سیال از باید از این شیرها استفاده کرد و همچنین توجه داشت که این شیرها کاربرد فراوانی در صنعت سرمایش و گرمایش دارند و هنوز جایگزینی برای آن ها به معنای واقعی وجود ندارد.

نتیجه گیری:

شما عزیزان می توانید در فروشگاه خانه تاسیسات اطلاعات بیشتری در رابطه با مشخصات محصولات با برندهای مختلف به دست آورید و از قیمت های روز آنها آگاه شوید. کافی است به بخش تجهیزات کنترلی مراجعه نمایید. در ضمن می توانید مشخصات فنی چندین محصول را با یکدیگر مقایسه کنید.در صورتی که نیاز به مشاوره قبل از خرید دارید نیز،می توانید تماس بگیرید و مشاوره تخصصی رایگان دریافت نمایید.