علت کار نکردن فن کولر گازی قسمت اول

علت کار نکردن فن کولر گازی و راهکارها

لحظه شماری برای آمدن تابستان و همراه شدن با فعال کردن کولرهای آبی و گازی همیشه جذاب و لذت بخش بوده است. نشستن در زیر سرمای کولر و تناول میوه های رنگارنگ تابستانی و یا خوردن بستنی و نوشیدن شربت خنک، لذت های وصف نشدنی است. کولرهای گازی یکی از محبوب ترین انواع کولرها به شمار میروند که با فرا رسیدن فصل گرم سال دوباره مورد استفاده قرار می گیرند و حس خوب سرما را در گمای تابستان برای مردم به وجود می آورند. اما قبل از شروع به استفاده از این سیستم ها لازم است تا سرویس دوره ای آن ها انجام شود. همچنین بعضا ممکن است دیده شود که فن این وسیله سرمایشی کار نمی کند و نگرانی صاحبان این دسنگاه را به همراه دارد. در این محتوا به بررسی علل کار نکردن این سیستم ها اشاره خواهد شد تا بتوان راهنمایی موثری را در این حوزه به مخاطبان فروشگاه خانه تاسیسات ارائه نمود.

 

چرا فن کولرگازی کار نمی کند؟

چند سال است که استفاده از کولرهای گازی به شدت رواج یافته است و این موضوع سبب شده است تا افراد بیشتری نیازمند داشتن اطلاعات صحیحی درباره نگه داری و مراقبت از این سیستم ها و آشنایی با شکل خراب شدن و از کار افتادن این دستگاه ها داشته باشند. پرواضح است بی تردید یکی از اجزای مهم و اصلی این وسیله سرمایشی، فن آن است که ممکن است به دلایل مختلفی، از کار بیفتد. اما دلیل اصلی آن چه می تواند باشد. در ادامه بررسی خواهد شد که که عواملی دست به دست هم می دهند و فن سیستم را از کار می اندازند. توجه شود که این مطالبی که گفته شده است به منزله آشنایی مخاطبان با این مشکلات است و برای رفع عیب و درست کردن ایرادی که وجود دارد، می بایست حتما از کارشناس متخصص و تکنسین مربوطه کمک گرفته شود.

 

دلایل کار نکردن فن کولرگازی

  • خازن: سوختگی خازن یکی از کم هزینه ترین و البته ساده ترین مشکلاتی است که ممکن است رخ بدهد. سوختن خازن سبب ایجاد اختلال در این قطعه که از طریق پایه های الکتریکی به کمپرسور متصل است، می شود و فن را از کار می اندازد. برای بررسی خرابی در خازن به کمک یک مولتی متر می توان این کار را انجام داد.
  • دوال شفت: این قسمت از دستگاه، یکی از علت های کار نکردن فن کولرگازی است که می تواند وجود اشکال در موتور فن دوال شفت باشد. در موتور فن گردشی، دو پروانه وجود دارد که هر کدام از آن ها در دو سوی موتور قرار گرفته اند. موتور فن دوال شفت به بلبرینگ هایی مجهز هستند که طی گذشت زمان و در استفاده های مکرر، شل، ساییده و یا خمیده می شوند که بعضا ممکن است موجب کار نکردن فن گردد. از این رو برای تشخیص خرابی این قسمت، لازم است تا شفت موتور را چرخانده و تکان داد و از ایجاد مشکل در این قسمت مطمئن شد. در صورتی که شفت ها شل شده باشند و یا در چرخیدن مشکل داشتند، می بایست موتور فن را تعویض نمود.
  • موتور فن: وجود ایراد در موتور فن هم می تواند یکی از علل مهم کار نکردن این دستگاه باشد. برای بررسی این قسمت می بایست پروانه را با دست چرخاند و به نوع چرخش دقت نمود. توجه داشته باشید که پروانه باید توانایی آزاد چرخیدن را داشته باشد و در غیر این حالت، احتمالا بلبرینگ های موتور ساییده شده اند و لازم است موتور تعویض گردد. اما اگر تیغه ها به راحتی چرخیدند، می بایست جریان برق به موتور فن، مورد بررسی قرار بگیرد. زیرا ممکن است که مشکل در اتصالات برقی باشد و در صروتی که این موضوع نیز، مشکلی را حل ننمود، احتمالا ایراد اصلی از خود موتور نشات می گیرد. چنانچه مشکلی در اتصال برق به این قسمت وجود نداشت، احتمال خراب بودن موتور قوت می گیرد.
  • بورد رله: این قطعه استراتژیک، وظیفه تامین ولتاژ تعداد زیادی از اجزای سیستم تهویه مطبوع را تامین می نماید که یکی از این قطعات موتور فن است. اگر این قطعه وظیفه خود را به درستی انجام ندهد، می تواند به یکی از علل کار نکردن فن کولر تبدیل گردد. اما بهتر است قبل از تعویض بورد رله، ابتدا از سالم بودن سایر قطعات اطمینان حاصل نمود، زیرا بسیار پیش می آید که با تشخیص های اشتباه هزینه های زیادی متحمل فرد می شود.