4 نکته طلایی برای خرید فن کویل
4 نکته طلایی برای خرید فن کویل

هنگام خرید تجهیزات تهویه مطبوع، همواره نکات کلیدی خاصی وجود دارد که باید در نظر گرفته شوند. نخستین گام همیشه این است که تشخیص دهید بسته به نیازهای خودتان به چه دستگاهی نیاز دارید. انتخاب بین کولر گازی، داکت اسپلیت، کولر آبی و… برای اهداف سرمایشی و بخاری، شومینه، شوفاژ و… برای اهداف گرمایشی مرحله بسیار مهمی است که هم به ساختار کلی ساختمان مد نظرتان و هم به ویژگی های اقلیمی، بودجه در دسترس و طراحی داخلی بستگی دارد.

فن کوئل دستگاهی با عملکرد چند منظوره است که می تواند در فصل گرم با دمیدن هوای سرد عمل خنک کاری محیط را انجام داده و در فصل سرد وظیفه گرم کردن فضا را بر عهده بگیرد. گرچه انواع آن در بازار متعدد هستند، اما اساس کار آن همواره بر مبنای به کارگیری آب گرم یا سرد در داخل کویل ها و استفاده از فن برای تولید هوا با دمای مناسب بوده است. این تجهیزات به خودی خود قادر نیستند این آب گرم یا سرد را تأمین کنند. بنابراین از این ادوات اغلب در ساختمان هایی استفاده می شود که مجهز به چیلر، مینی چیلر، پکیج، موتورخانه و تجهیزات مشابه هستند. در صورتی که چنین شرایطی داشته باشید، تجهیزات مذکور می توانند به عنوان یک گزینه بالقوه باکیفیت برای تأمین هوای سرد و گرم برایتان مطرح باشند.

در این محتوا به مهمترین نکاتی می پردازیم که به شما کمک می کنند تا انتخاب صحیح تر و بهینه تری در هنگام خرید فن کویل داشته باشید. دقت کنید که گرچه تلاش کرده ایم تا حد امکان به شما در این مسیر یاری برسانیم، اما همچنان پیشنهاد اول و آخر ما کمک گرفتن از یک متخصص در این حوزه است تا دچار اشتباه نشوید. با ما همراه باشید.

نکات مهم در خرید فن کویل

 

فن کویل تهویه

بررسی 4 نکته مهم قبل از انتخاب و خرید انواع فن کویل ها

نوع فن کویل را بسته به فضای ساختمان انتخاب کنید

بسته به شرایط ساختمان، ممکن است بخواهید از یکی از انواع فن کوئل ها بهره ببرید:

  1. زمینی: روی زمین و کنار دیوار نصب می شوند و اغلب فضایی کمی بیشتر از شوفاژ را اشغال می کنند.
  2. کانالی یا داکتی: قویترین نوع هستند که نیازمند کانال کشی بوده و کاربرد اصلی آنها ساختمان های تجاری با ارتفاع سقف بالاست.
  3. دیواری: مشابه نوع زمینی است، اما می توان آن را روی دیوار نصب نمود. کاربرد آن بیشتر در ساختمان هایی با ارتفاع سقف بلند است.
  4. توکار و کاستی یک طرفه: در سقف نصب می شوند و هوای تولیدی را مستقیم به سمت پایین می دمند. قیمت آنها اغلب برای کاربری های مختلف پایین تر از انواع دیگر است.
  5. توکار و کاستی چهار طرفه: به جای پرتاب عمودی هوا به سمت پایین، آن را به شکل چهار موج متفاوت به بیرون می دمند. این نوع با لوسترها و آویزهای سقفی رابطه خوبی ندارند، به همین خاطر بیشتر در کاربری های تجاری و اداری به کار می روند.

ظرفیت دستگاه را بسته به مساحت محیط در نظر بگیرید

تعیین ظرفیت مورد نیاز بسته به شرایط متعددی انجام می شود که افراد عادی و کم تجربه قادر نیستند اثر تمام آنها را به صورت دقیق معین کنند. شرایط اقلیمی، ارتفاع سقف، میزان تابش آفتاب، طبقه قرارگیری فضا نسبت به زمین، تعداد در و پنجره و متراژ شاید مهمترین شرایطی باشند که در این حالت باید مد نظر قرار بگیرند. متخصصان به کمک نرم افزار اثر این مقادیر را بدست می آورند و طبق قاعده کلی پیشنهاد می شود برای اطلاع دقیق از نیازتان به یک متخصص مراجعه کنید.
با این وجود، در بازار تهویه مطبوع مرسوم است که از ظرفیت هوادهی برای تعیین حدودی ظرفیت های مد نظر استفاده شود. ظرفیت هوادهی ارتفاع سقف را سه متر در نظر گرفته و بر اساس کاربری مسکونی، اداری یا تجاری ساختمان یک عدد ظرفیت حدودی ارائه می دهد. این عدد برای مثال برای یک فضای اداری 20 متری، عدد 400 را ارائه می دهد. جداول ظرفیت هوادهی به صورت آنلاین در دسترس هستند، پس حتما حواستان باشد از آنها کمک بگیرید.

قطعات به کار رفته را با هم مقایسه کنید

فن های فلزی معمولاً حجم هوادهی بهتری نسبت به نمونه های پلی آمید دارند، در حالی که فن های پلی آمیدی ارزان تر هستند و در هنگام تعویض هزینه کمتری روی دستتان می گذارند. کویل ها هم اهمیت فراوانی در انتخاب دستگاه بهتر دارند، چون عملکرد و نحوه انتقال حرارت و سرما از طریق آنها صورت می گیرد. بدنه می تواند نقش مهمی در عمر مفید دستگاهتان بازی کند و الکتروموتور و فیلتر هوا هم هرچه باکیفیت تر باشند، عملکرد بهتر و طبیعتاً قیمت بیشتری دارند.
اولویت در بررسی قطعات به ترتیب موتور، فن، کویل، فیلتر و بدنه خواهد بود و بسته به میزانی که می خواهید هزینه کنید، باید نیم نگاهی هم به آنها داشته باشید.

فن کوئل

سطح صدای تولیدی دستگاه را چک کنید

صدای این نوع محصول کم نیست و باید دقت کنید که به خصوص در هنگام فعالیت با دورهای تندتر، در اتاق های کوچک این دستگاه می تواند سر و صدای آزاردهنده ای تولید کند. سطح صدای تولیدی محصولات در فهرست مشخصات آنها ذکر می شود، پس توجه کردن به این مورد هم راحت است و هم برای شما مزایای فراوانی دارد.
مدل های سقفی 30 پاسکال معمولا صدای فراوانی تولید می کنند و در ساختمان های مسکونی، مرسوم است که برای اتاق خواب ها دستگاه هایی با ظرفیت بیشتر به کار برود تا نیاز نباشد از آنها روی دور تند استفاده کنید. انواع داکتی تولید صدای فراوانی می کنند، در حالی که انواع کاستی و دیواری صدای کمتری دارند.