راه حل رفع صدای داکت اسپلیت
چگونه صدای داکت اسپلیت را کاهش دهیم؟

استفاده از سیستم های تهویه مطبوع از مهم ترین نیازهای امروزی بشر به شمار می رود که این امکانرا فراهم کرده است تا در گرما، سرما و در سرما، گرمای مورد نیاز خود را تامین نماید. همچنین به دلیل وجود تنوع در این دستگاه ها و همچنین پایین آوردن هزینه ها با استفاده از تلفیق گرمایش و سرمایش، استقبال از خرید آن ها رو به افزایش است. کم شدن فضای خانه ها، راحتی استفاده از دستگاه، اختصاص هزینه سرویس دوره ای دستگاه برای همه فصول در سال، پایین آمدن، کم خطر بودن و … از مهم ترین ویژگی این مدل از سیستم های تهویه به کار می رود که بر محبوبیت آن ها افزوده است و افراد مختلف ترجیح می دهند تا از این دستگاه ها استفاده نمایند تا نمونه های دیگر آن ها. همانگونه گه در محتوای علت صدای داکت اسپلیت گفته شد، دلایل مختلفی وجود دارد که سبب می شود تا یک سیستم صداهای آزاردهنده تولید نماید و آسایش را از ساکنان بگیرد. باید به این موضوع توجه ویژه ای شود تا ساکنان به راحتی از سرمایش و گرمایش این سیستم ها استفاده نمایند و وجود صدای زیاد سبب استفاده نکردن و یا جایگزینی این سیستم نشود با توجه به مواردی که گفته شد مخصوصا محل قرارگیری و مکان نصب کندانسور و یونیت داخلی اما برای کاهش این صدا راه حل هایی نسبتا کم هزینه و کاربردی وجود دارد.

چگونه صدای داکت اسپلیت را کاهش دهیم؟

راه حل رفع صدای داکت اسپلیت

راه حل هایی کلی برای رفع این مشکل وجود دارد که در زیر به عمومی ترین آن ها اشاره خواهد شد. اما باید در نظر گرفت که برای نصب و راه اندازی یا سرویس این مدل ها حتما باید از یک تکنسین و یا نصاب متخصص این کار کمک گرفت زیرا در صورتی که برای پایین آوردن هزینه های از افراد کم تجربه و یا غیر متخصص استفاده شود، مشکلاتی جدی و یا حتی خرابی، سلامتی دستگاه ها را تهدید می نماید. از مهم ترین راهکارها برای کم کردن صدای اسپلیت ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • برای نصب و راه اندازی حتما از افراد متخصص کمک گرفته شود.
  • از داکت اسپلیت‌های اینورتر دار استفاده شود تا صدای کمتر به همراه مصرف انرژی کمتری متحمل فرد مصرف کننده باشد.
  • عایق پوشی یونیت داخلی و کانال کشی از دیگر اقدامات مهم برای کم کردن صداست.
  • قبل از قرار دادن دستگاه حتما از مکانی مناسب را برای قرار دادن یونیت داخلی و خارجی در نظر گرفته شود.
  • به بالانس و تراز بودن دستگاه در مکان نصب یونیت داخلی، یونیت خارجی و همچنین کویل در زمان انتخاب مکان و قرار دادن دستگاه دقت شود تا همه این قسمت ها کاملا تراز باشند.
  • به جای استفاده از کانال کشی مربع و یا مستطیل شکل از کانال کشی گرد استفاده گردد تا بهره وری دستگاه افزایش پیدا نماید.

دو راه حل تضمینی کاهش صدای داکت اسپلیت

در صورتی که با انجام این فعالیت ها هنوز هم مشکل صدا وجود دارد، حتما لازم است تا با یک متخصص تماس بگیرد ودرخواست عیب یابی حضوری نمایید تا مشکل به طور حل شود. زیرا یک تعمیر کار حرفه‌ای به خوبی می‌تواند علت صدای را کشف نموده و آن را رفع کند. قطعا استفاده از تکنسین های مجرب راحتی و آرامش را در زمان تعمیرات برای کارفرما به همراه دارد. با این حال اما دو راه حل نسبتا مناسب برای رفه این سرو صداها نیز توصیه می شود که در ادامه گفته خواهد شد.

  1. استفاده از پوشش عایق: اگر برای یونیت داخلی یا همان هواساز و بدنه کانال کشی از عایق آکوستیک و یا پشم شیشه استفاده شود، امکان کاهش صدا به شکل چشمگیری امکان پذیر است. در قبل نیز گفته شد که کار کردن یونیت داخلی همراه با صدا و مقداری لرزش بوده و این عایق‌ها کمک می‌کنند تا حد زیادی لرزش‌های آن نیز کاهش یابد و علاوه بر آن از اتلاف انرژی نیز جلوگیری می‌کند.
  2. استفاده از دیجی کنترلر: دیجی کنترلر قطعه‌ای است که می‌توان آن را بر روی داکت اسپلیت‌هایی که فناوری اینورتر ندارند نصب نمود. جالب است به این موضوع اشاره شود که این قطعه تقریبا به مانند اینورتر عمل می کند و بر روی آن ترموستات‌هایی نصب است که به وسیله آن دمای اتاق را می‌سنجد و متناسب با آن عملکرد خود را دارد. به این صورت که دور موتور فن خازن دائم را کاهش داده و علاوه بر صرفه جویی در مصرف انرژی، میزان صدا را تا 15 الی 30 دی سی بل کاهش داده و تاثیر زیادی بر روی این موضوع دارد اما باید یادآوری شود که این قطعه ها بر روی برخی از دستگاه ها قابل نصب است که باید به آن توجه نمود.