نحوه شستشوی پنل داخلی کولر گازی
نحوه شستشوی پنل داخلی کولر گازی

یکی از راهکارهایی که سبب می شود تا کولرگازی عملکرد بهتری داشته باشد و از سوی دیگر هوای با کیفیت و پاکیزه ای درون فضا به گردش در آید، شستن پنل داخلی این دستگاه است. همچنین این کارموجب افزایش طول عمر آن نیز می شود. شستشوی پنل داخلی کولر گازی بسیار آسان است و به راحتی در خانه و هر جای دیگر قابل انجام است. شستن این پنل ها هوای پاکیزه را برای ساکنان خانه به همراه دارد و سلامتی تنفس اعضای خانواده را به همراه دارد. به دلیل گرد و غبار و آلودگی که خصوصا در شهرهای بزرگ وجود دارد، نیاز است تا این سیستم های سرمایشی با دقت رفتار شود و با مراقب بیشتری از مزیت های آن بهره مند شد. رسیدگی به این سیستم ها و انجام سرویس دوره ای به همراه انجام شستشو دوره ای می تواند سلامتی و ضمانت مدام العمر دستگاه را به همراه داشته باشد.

کیفیت هوای کولرگازی

شستشوی پنل داخلی کولر گازی برای حفظ کیفیت هوا از اهمیت بالایی برخوردار است. فیلترهای موجود در سیستم، برای جذب گرد و غبار (و بعضی اوقات آلاینده‌های دیگر مانند گرده و باکتری‌ها) تعبیه شده اند و اما اگر به دوره ای و برنامه ریزی شده تمیز نشوند، می‌تواند گرفتگی و رطوبت را جمع نمایند. شستشوی پنل داخلی این سیستم ها نیز به معنای راندمان بهتر انرژی و کاهش هزینه‌های در حال اجرا محسوب می شود و هرچه فیلترهای گرد و غبار و فضای داخلی دستگاه گرفتگی بیشتری داشته باشد، کارکرد آن سخت تر است و دستگاه با زحمت بیشتری اقدام به سرمایش و گرمایش می کنند و در نتیجه انرژی بیشتری نیز مصرف می‌کند.

چگونه پنل داخلی کولر گازی را بشوییم؟

چگونه پنل داخلی کولر گازی را بشوییم؟

  1. اولین قدم خشک کردن سیستم است به گونه ای که اگر کولرگازی برای مدتی در حال اجرا است و رطوبت داخل آن وجود دارد، احتمالاً در داخل آن آب و رطوبت به میزان بالایی وجود دارد. قبل از تمیز کردن، حتما باید مقدمات خشک شدن دستگاه فراهم شود. برای این کار می بایست سیستم را روی حالت فن تنظیم و آن را برای حدود 30-40 دقیقه فعال نمود.
  2. منبع برق باید غیر فعال و دقت شود که قبل از انجام هر کاری اطمینان حاصل شود که منبع برق خاموش باشد. سوئیچ را خاموش نموده و پلاگین را جدا شود تا حتی به طور اتفاقی نیز مشکلی فرد را تهدید ننماید.
  3. صفحه جلوی یونیت داخلی را می بایست باز نموده و گیره‌ها را از دو طرف پنل جلویی برداشته ، پانل آرام کشیده شود.
  4. فیلتر هوا باید با دقت و جزییات تمیز شود. پس از باز کردن پانل جلو، فیلترهای پر از گرد و غبار قابل دیدن است. هنگامی‌که گرد و غبار زیادی وجود دارد، جریان هوا را مسدود نموده و باید به راحتی آن را تمیز کرد. دو فیلتر هوا تعبیه شده است که لازم است تا هر دو آن‌ها را برداشته شود. فیلترهای هوا را با استفاده از آب با دقت شستشو داده شود. امکان شستن فیلتر ها با آب و در صورتی که خیلی کثیف بودند با استفاده از صابون و پودر امکان پذیر است. بعد از تمیز کردن آنها با آب، آن‌ها را در جایی نگهداری کرده تا خشک شود. به هیچ وجه در زمانی که این قطعه ها خیس هستند، آن ها نصب نشوند. با تمیز شده این قسمت ها علاوه بر داشتن هوای تازه و بالا رفتن راندمان دستگاه، از استشمام بوی بد کولر دیگر خبری نیست.
  5. فیلترهای هوا و فیلترهای باکتریایی را مجدداً مورد بررسی قرار داده شود زیرا از آن جایی که فیلترهای هوا و باکتری‌ها خشک هستند، می توان از پارچه خشک و صاف کردن فیلترها برای خشک کردن سریع آن‌ها استفاده شود. پس از خشک شدن، فیلتر ها را در قسمت پنل قرار داده و به آرامی در را بسته و با دستمال روی آن تمیز شود.
  6. سیم‌های برق را داخل پریز نموده و با استفاده از کنترل، کولر را روشن نمایید. آن را روی حداکثر خنک کننده تنظیم نموده و آن را 15-30 دقیقه روشن نگه داشته و تا سیستم کاملا خودش را پاکسازی و تمیز گرداند. از این رو دیدن آب در حال تخلیه است، بیانگر مرتب بودن همه چیز است. در این مرحله اجازه داده شود تا این فرآیند به صورت کامل اتفاق بیفتد تا سیستم به بهترین شکل کار نماید.