افزایش راندمان چیلر
راهکارهایی برای افزایش راندمان چیلر

راه های بالا بردن راندمان چیلر

با گرم شدن هوا استفاده از سیستم های سرمایشی افزایش پیدا می کند و لازم است تا با در نظر گرفتن راه حل هایی مناسب و البته کم هزینه، راندمان این سیستم ها را افزایش داد. با توجه به گرم شدن سراسری کره زمین و افزایش درجه حرارت کل سیاره، میزان استفاده از سیستم های خنک کننده چند برابر شده است تا بتوان گرما را تحمل نمود و تا پایان تابستان، از این شرایط گذر نمود. یکی از محبوب ترین سیستم های سرمایشی، دستگاه های چیلر هستند که در سازه های بسیار بزرگ و با توجه به نوع فضا و مکان نصب می شوند و مورد استفاده قرار می گیرند. با توجه به نیاز به تامین هوای خنک در مجموعه های مختلف لازم است تا در مجموعه اقداماتی در راستای بالابردن راندمان این دستگاه ها انجام شود که در این محتوا این موضوع مورد بررسی قرار خواهد گرفت. با توجه به وجود انواع این دستگاه ها در بازار فروش تاسیسات کشور، لازم است تا با دقت و آشنایی نسبی با این سیستم ها کارهای مختلفی برای بالابردن راندمان استفاده نمود.

راه های بالا بردن راندمان چیلر

ساختمان های تجاری از سیستم های سرمایشی مختلفی بهره می برند که نوع دستگاه آن بنا به نوع استفاده و مکانی که قرار است در آن قرار بگیرد، انتخاب و نصب می شود. چیلرهای که در زیرمجموعه تهویه و تهویه مطبوع قرار دارند با برند های مختلف برای رطوبت زدایی و تامین سرما ساختمان استفاده می شود. ساختمان های تجاری مدرن به عنوان بخشی از اقدامات گسترده تر با محوریت عملکرد و پایداری ساختمان به دنبال سیستم ها هستند که توان تامین دمای مورد نظر را داشته باشند تا از این رو بتوانند شرایط مناسبی را برای مجموعه های مختلف خود به وجود آورند. وجود این سیستم های سرمایشی سبب شده است تا ساکنان ساختمان نیز با خیالی راحت از آنها بهره مند شوند و با استفاده اشتراک و پرداخت هزینه، دیگر نگرانی از این بابت نداشته باشند. همچنین مراقبت و نگه داری از این سیستم ها نیز برعهده مدیران ساختمان و مجموعه های تجاری است که این امر بر مزایای این نوع سیستم های می افزاید و دیگر هیچ دغدغه ای از این بابت وجود نخواهد داشت. امروزه چیلرها به یک جز اساسی در خانواده تهویه مطبوع در انواع مختلف امکانات تجاری از جمله هتل ها، رستوران ها، بیمارستان ها، سالن های ورزشی، کارخانه های صنعتی و تولیدی و غیره تبدیل شده است. اما موضوعی که هنوز حل نشده است مصرف بالای برق و آب در در این سیستم است که لازم است با راه حل های کاربردی حل گردد و به استفاده بیشتر از این سیستم ها تشویق نماید.

بیشتر بدانید:

نحوه عملکرد چیلرها

چگونگی افزایش کارایی چیلرها

هزینه های این سیستمها قسمت قابل توجهی از قبض های آب و برق ساختمان را به خود اختصاص داده است که بسیاری از افراد به همین دلیل از استفاده کردن این نوع سیستم ها منصرف می شوند. اما گروه دیگری هم هستند که این دستگاه ها برای آن ها جزو سیستم های دوست داشتنی به شمار می رود و به دنبال راهی برای افزایش کارایی چیلر ها هستند تا میزان مصرف این سیستم ها را کاهش دهند و از مزایای آن بهره مند شوند. و به نوعی سبب افزایش کارایی این سیستم ها شوند. از این رو در ادامه این محتوا به بررسی راهکارهای مختلف برای دستیابی به صرفه جویی در مصرف انرژی پرداخته خواهد شد. البته باید به این نکته مهم توجه داشت که این سیستم ها با تعمیر و نگهداری مداوم و مناسب، کارایی بیشتر و عمر طولانی تری خواهند داشت. اکثر مجموعه ها با توجه به این نکات که حاصل تجمیع آرا کارشناسان این حوزه بوده و برای همه سیستم های قابل اجراست، این ارزش را تشخیص داده و به عنوان بخشی از بهترین روشهای روزمره مدیریت امکانات خود گام برداشته اند. برخی از بهترین روشهای معمول برای این سیستمها شامل موارد زیر است:

  • بازرسی و تمیز کردن سیم پیچ های کندانسور

انتقال گرما تأثیر زیادی بر روی این سیستم ها داشته و برای عملکرد کارآمد چیلر همچنان اساسی است. در تعمیر و نگهداری معمول باید سیم پیچ های کندانسور از نظر گرفتگی و عبور آزاد هوا بررسی شود.

  • شارژ مبرد و کنترل آن

ضریب خنک کننده به سطح مبرد مناسب در سیستم بستگی دارد. نگهداری شارژ مبرد مناسب می تواند با کاهش هزینه های خنک سازی تقریباً 5-10٪ بر روی بازده انرژی تأثیر بسزایی بگذارد.

  • حفظ آب کندانسور

حلقه های آب کندانسور که با برج خنک کننده استفاده می شوند باید جریان آب مناسب را همانطور که طراحی شده است حفظ نمایند. هرگونه آوار مانند شن و ماسه، مواد جامد فرسایشی و مواد آلوده می تواند بر حلقه آب کندانسور تأثیر بگذارد و عملکرد آن ها را با اختلال روبرو نماید. پرکن یا مقیاس گذاری می تواند جریان آب را مهار نموده و تا حد زیادی بر کارایی عملکرد تأثیر بگذارد.