سرویس و نگهداری فن کویل

چگونگی سرویس و نگهداری از فن کویل

آخرین باری که از (FCU) موجود در دستگاه تهویه های خود نگهداری کرده اید چه زمانی بوده است؟ از واحدهای فن کویل برای گرم کردن یا خنک سازی یک فضایی که مجاری و دریچه مناسب برای تهویه ندارد، استفاده می شود، که نصب آنها تهویه هوا را در مناطقی که نصب کانال های هوا عملی یا مقرون به صرفه نیست، آسان می کند. به منظور افزایش عمر واحد و جلوگیری از تعمیرات بسیار پرهزینه یا جایگزینی FCU، انجام تعمیر و نگهداری منظم پیشگیرانه از آن ها حائز اهمیت است.

یک واحد فن کویل از یک سیم پیچ مسی، یک پنکه و یا یک عنصر گرمایشی یا یک سیستم خنک کننده حاوی مبرد تشکیل شده است. در برخی موارد، FCU ممکن است به منظور تأمین گرمایش و سرمایش اضافی اتاق، هر دو مورد را داشته باشد. FCU ها معمولاً در هتل ها، آپارتمان ها و منازل شهر یافت می شوند، اما در هر اتاقی که به سیستم گرمایشی یا سرمایشی مخصوص خود احتیاج دارد می توان نمونه هایی از آن را نصب کرد.

مشکلات مشترکی که با FCU ها وجود دارند

تعمیر و نگهداری پیشگیرانه از این دستگاه ها کمک می کند تا از بسیاری مشکلات رایجی که مرتبط با FCU است از جمله خنک کننده یا گرم کردن اتاق، نشت و جلوگیری از روشن یا خاموش کردن اتاق جلوگیری شود. مشکلات تعمیر و نگهداری متداول در واحدهای فن کویل عبارتند از:

 1. مشکلات ترموستات
 2. جریان کم هوا از طریق سیستم
 3. فیلترها و سیم پیچ های هوای کثیف
 4. کار کردن دستگاه با صدای بلند و یا صداهای خاموش یا جیر جیر

اصول نگهداری فن کویل ها

 • قبل از انجام هرگونه تعمیر و نگهداری در دستگاه، همیشه اطمینان حاصل کنید که قفل و علامت گذاری مناسب را با اطمینان از قطع شدن واحد از منبع تغذیه اصلی و همچنین اتصال صحیح سوئیچ، مدار یا فیوز، درست صورت گرفته باشد تا کسی به طور تصادفی دستگاه را حین انجام کار که روشن بوده و در حال سرویس است را باز نکند.
 • همیشه اطمینان حاصل کنید که بیرون و داخل دستگاه را بازرسی کرده و بقایای گرد و غبار به ویژه گرد و غباری که بر روی تیغه های موتور و فن قرار گرفته است را از بین ببرید. گرد و غبار بیش از حد می تواند باعث عدم تعادل پره ها شده و در نتیجه باعث سایش و پارگی بیش از حد فن و همچنین موتور شود.
 • در طول بازرسی تعمیر و نگهداری پیشگیرانه خود، فیلتر را اگر یکبار مصرف باشد، همیشه برداشته و تعویض کنید. در صورت استفاده مجدد از فیلتر، اطمینان حاصل کنید که تمام گرد و غبار و باقی مانده از آن را با آب تمیز بشوئید. این کار کمک می کند تا مطمئن شوید که فن کویل شما جریان هوای مناسبی داشته و ذرات کوچک مانند گرد و غبار، شوره و گرده از هوای داخلی خارج می شوند.
 • اگر دستگاه دارای لوله های روغن است، باید روغن کاری کنید تا مطمئن شوید که تمام قطعات متحرک روغن کاری شده اند، زیرا آنها تحت گرمای بیش از حد آسیب می‌بینند. اگر لوله از نوع روغنی نبود، باید با راهنمای عملکرد خود برای روشهای مناسب روغن کاری مشورت کنید. پس از اتمام کار آن را به درستی بسته و مهر و موم کرده و عملکرد آن را آزمایش کنید.
 • فن کویل را خاموش کرده و آن را از منبع تغذیه اصلی جدا کنید. فراموش نکنید که قطع کننده یا سوئیچ را برچسب گذاری کنید تا کسی به طور تصادفی دستگاه را روشن نکند. از خارج و داخل واحد به صورت بصری از نظر آسیب دیدگی بازدید کنید. ممکن است نیاز باشد که آسیب های گسترده توسط یک تکنسین حرفه ای HVAC برطرف شود. فن دمنده را از نظر حرکت، ساییدگی و گرد و غبار بررسی کنید.
 • اگر فیلتر هوا از نوع یکبار مصرف است، آن را عوض کنید. اگر فیلتر قابل استفاده مجدد است، آن را کاملاً بشویید و درون آب تمیز فرو برده تا تمامی گرد و غبار آن خارج شود سپس از آب بیرون آورید. قبل از قرار دادن مجدد فیلتر در دستگاه، تا حد امکان فیلتری که قابلیت استفاده مجدد دارد را خشک کنید. اگر فیلتر هوای قابل استفاده مجدد نشانه هایی از ساییدگی شدید داشته باشد، ممکن است زمان این رسیده باشد تا آن را کنار گذاشته و یک نوع جدید سفارش دهید.
 • به جز یاتاقان های توپی، تمام قسمتهای متحرک داخل اجزا دستگاه را روغن کاری کنید. یاتاقان های ساچمه ای معمولاً خود روان کننده بوده و دارای روغن کاری کافی برای عمر مفید مورد انتظار هستند. کمربندهای موجود در اجزا فن کویل را بازرسی کرده و در صورت خشک شدن یا ایجاد سوراخ یا تراشه، آنها را تعویض کنید.
 • اگر موتور دستگاه صداهای عجیب و غریب ایجاد می کند یا روشن نمی شود، برای تعویض آن لازم است با یک تکنسین حرفه ای HVAC تماس بگیرید. تعمیر و نگهداری پیشگیرانه از فن کویلها می تواند توسط یکی از همسایگان ساختمان شما صورت بگیرد، به خصوص اگر این تعمیر و نگهداری در حال تغییر یا تمیز کردن فیلتر هوا و از بین بردن بقایای داخل و خارج دستگاه باشد. با این حال، برخی از کارهای نگهداری، مانند تعویض اجزای فرسوده و ترمیم نشتی در سیم پیچ ها، باید توسط یک تکنسین مجاز HVAC در انجام شود.