انواع فیلتر تصفیه آب استخر
انواع فیلتر تصفیه آب استخر

فیلتر های تصفیه آب استخر

آب یکی از بهترین محل های تولید و رشد میکروب و باکتری است. از این رو، کسانی که دارای مجموعه های آبی و یا استخر های شخصی هستند، نیاز دارند تا با رعایت استانداردهای نگه داری از آب، فضای سالمی را برای شنا و بازی های آبی فراهم آورند. یکی از مهم ترین راهکارهایی که باید برای سالم سازی آب انجام شود، استفاده از تصفیه کننده های خوب و با کیفیت است. تصفیه آب استخر به عملیاتی اطلاق می شود که طی آن ذرات جامد و معلق به جداسازی می شوند و با ضدعفونی کردن میکروارگانیسم‌های موجود در آب، این فرآیند کامل می گردد. برای ضد عفونی کردن آب استخر و جکوزی از تجهیزات متنوع و مواد شیمیایی مختلفی استفاده می‌شود اما لازم به یادآوری است که جداسازی ذرات جامد صرفا با استفاده از فیلتر مناسب صورت می‌گیرد. از این رو در این محتوا سعی می شود تا با رعایت نکات فنی، به بررسی انواع فیلتر های مناسب برای استخر پرداخته شود. توجه به انتخاب نوع فیلترها و استفاده از آن می تواند ضامن سلامتی و کیفیت آب استخرها باشد.

فیلتر های تصفیه آب استخر

معرفی انواع فیلتر تصفیه آب

فیلتر های استخر که وظیفه تصفیه و پاکسازی را بر عهده دارند، با استفاده از شن سیلیس برای تصفیه آب و جداسازی ذرات خارجی مورد استفاده قرار می گیرند. این شن که با کیفیت و بسته بندی های مختلفی عرضه شده اشت. هنگام خروج آب از قسمت تحتانی فیلتر، مانع خروج ذرات جامد و خارجی شده و در نتیجه صورت آبی زلال و شفاف را بدون ناخالصی‌های احتمالی وارد استخر یا جکوزی می نماید. فیلترها را به دو گروه اصلی تقسیم بندی می کنند:

  • شنی
  • کارتریجی

معرفی انواع فیلتر شنی

این نوع از فیلترهای استخر به چند صورت کلی تولید می‌شوند که عبارتند از :

تند

فرآیند عملکرد این فیلتر با استفاده از فشار پمپ روی بستر شن موجود در مخزن بسته‌ انجام می‌گیرد و همین امر سبب می شود تا سرعت گذر آب از فیلتر و تصفیه آن بسیار بالا باشد. دلیل نامگذاری این دستگاه به سبب سرعت گذر آب از روی بستر شنی این فیلتر بوده است.

نرخ بالا

این نوع فیلتر استخر در واقع همان مدل تند است که در بالا مطرح شد با این تفاوت که مقدار جریان آب در آن به ازای هر متر مربع محاسبه می گردد. همچنین دانه‌های شن در این نوع، بزرگتر بوده تا آب وارد شده بتواند با سرعت بیشتری تصفیه شده و از خروجی‌های تعبیه شده به سمت استخر و جکوزی حرکت نماید. در هر صورت کیفیت آب خروجی در این نوع، پایین‌تر از فیلتر تند است و برای استفاده به عنوان آب های غیرآشامیدنی بسیار مناسب هستند. استفاده از این دستگاه کمک می کند تا با انجام صحیح روند تصفیه، علاوه بر حفظ سلامت آب، به طولانی تر شدن عمر تاسیسات استخر و جکوزی نیز کمک نماید. از مهمترین علل خرید این نوع از فیلترهای شنی، قیمت اقتصادی، اشغال فضای کمتر و پذیرش حجم آب بیشتر جهت تصفیه اشاره نمود.

کند

این مدل برای تصفیه آب در حجم بسیار بالا مانند مصارف شهری مورد استفاده قرار می گیرد و از قدیمی‌ترین نوع موجود در بازار است. عبور آب در میان سنگ ریزه‌ها بدون فشار بوده و در عملکرد آن تحت تاثیر وزن آب است. دلیل نامگذاری این مدل با توجه به این موضوع است که تصفیه در این فیلترها به کندی انجام می شود. سادگی استفاده و عدم پیچیدگی آنها، منجر به خلق یک دستگاه با ماندگاری و دوام بالا شده است و سبب شده تا در میان پرفروش ترین محصول تجهیز استخر قرار بگیرد.

معرفی انواع فیلتر کارتریجی

فرآیند کاری آنها بسیار به دستگاه های تصفیه کننده خانگی شباهت دارد، به گونه ای که این دستگاه نیز همانند دستگاه تصفیه آب خانگی دارای فیلترهایی است که تقریبا مانند نمونه خانگی به نظر می رسند و ممکن است با توجه به کیفیت آن ها، در دفعات مختلفی شسته و یا تعویض شوند. به طوری که تا چندین سال دوام دارند و نیازی به تعویض آن ها نیست و می توان آنها را با یک شستشوی ساده در بازه زمانی مشخص تمیز و قابل استفاده مجدد نمود. این نوع فیلتر استخر در زمره تجهیزات فیلتراسیون لوله‌ای دسته بندی می شوند در دو نوع سطحی و عمقی موجودند. از مهمترین مزایای بکارگیری آنها از بین بردن ذرات بسیار ریز حتی در حد ۵ میکرون است. فیلترهای تعبیه شده در این دستگاه در مقایسه با نوع شنی آن،کمتر نیاز به تمیز کاری و شست و شو دارند زیرا که ارتباط سطح آنها با آب مصرفی بالاتر است و دیرتر کثیف می‌شوند. فشار کاری ایجاد شده برای آنها بسیار کمتر از نوع شنی است و می‌توان این مورد را یکی از مهمترین علل افزایش دوام و ماندگاری آن برشمرد. مدل سطحی، همانند مدل شنی عمل کرده و صرفا قادر به جلوگیری از ورود ذرات جامد می باشد و آنها را در خارج از مدیا مهار می نمایند. همچنین قادر به ضدعفونی کامل آب استخر و جکوزی نیست و امکان پاکسازی آب استخر از تمام ناخالصی ها را ندارد.