سرویس فن کویل شامل چه مواردی می شود؟

فن کویلها یکی از ادوات سیستم های تهویه مطبوع هستند که در مناطق مختلف کشور استفاده قابل توجهی دارند. از آنجایی که این نوع تجهیزات خودشان قادر نیستند برای گرمایش و سرمایش آب یا هوای مناسب را تأمین کنند، در کنار موتورخانه، چیلر و دیگر سیستم های بزرگ تأمین گرمایش و سرمایش به کار می روند. از آنجایی که این دستگاه را می توان در انواع محیط ها با کاربری های مختلف اداری، تجاری و مسکونی استفاده نمود تعمیر و نگهداری آن از اهمیت فراوانی برخوردار است. با انجام فرآیندهای صحیح، می توان با هزینه بسیار کم بازدهی ادوات را بالا برد، مصرف برق را کاهش داد و عمر مفید را به میزان قابل توجهی بیشتر کرد.
در این مطلب به سرویس این دستگاه می پردازیم و بحث می کنیم که چه نکاتی در حین تعمیرات سالیانه باید رعایت شود تا عملکرد تجهیزات طی فصل پیش رو با مشکل خاصی روبرو نگردد. با ما همراه باشید تا با نحوه سرویس فن کویل آشنا شوید.

فهرست مطالب:

  1. مراحل اصلی تعمیرات فن کوئل
  2. اصول تعمیرات هر مدل از فن کوئل

مراحل اصلی تعمیرات فن کویل

از آنجایی که این محصول دارای انواع گوناگونی است و هر نوع، شرایط عملیاتی خاص خود را دارد با جزئیات تعمیر متفاوتی روبرو هستیم. برای مثال، چک و تعمیر فن کویل سقفی به مراتب دشوارتر از فن کویل زمینی است چون دور از دسترس قرار گرفته و عیب یابی آن آسان نیست. پس اصول تعمیر و نگهداری این محصولات به دو دسته اصلی تقسیم می شود: اصول پایه که برای تمامی مدل ها مشابه هستند و اصول مختص هر مدل که بر اساس ویژگی های فنی آنها مشخص می شود.

این مراحل که برای تمامی مدل ها یکسان و مشترک هستند، به ترتیب عبارتند از:

  1. ابتدا باید تمام سیستم‌ هایی که کار تأمین سرمایش و گرمایش را انجام می ‌دهند، خاموش کنید.
  2. فن کوئل را خاموش کرده و سیستم ‌های برق رسانی و آب رسانی آن را قطع کنید.
  3. درب ‌های فن کوئل و محافظ‌ های موجود بر روی بدنه را باز کرده و فیلترها را جدا کنید.
  4. کویل ‌ها را جدا کرده و در صورت رسوب گرفتگی آن ‌ها را کاملا تمیز کنید.
  5. فن دمنده را نیز جدا کنید. این بخش نیز ممکن است با گرد و غبار آلوده شده باشد، با دقت آن را تمیز کنید.
  6. درون و بیرون دستگاه را به خوبی تمیز کنید و هرگونه آلودگی بر روی آن را پاک کنید.
  7. در نهایت کار هواگیری فن کوئل را انجام دهید.
  8. قطعات را در جای خود نصب و سیستم را روشن کنید تا از کارکرد صحیح آن اطمینان حاصل کنید.

اصول تعمیرات هر مدل از فن کویل ها

به طور کلی، سه مدل سقفی، دیواری و زمینی برای این محصول در نظر گرفته می شود. مدل های دیواری اغلب نقاط اشتراک متعددی با مدل های زمینی دارند و عملاً در بسیاری موارد، ذکر می شود که یک مدل خاص را می توان هم بر روی دیوار و هم بر روی زمین نصب کرد. بنابراین بسیاری از اصول اختصاصی به دو دسته اصول تعمیرات مدل های سقفی و اصول تعمیرات مدل های زمینی تقسیم می شود.
مدل های زمینی چون در ارتفاع پایین واقع می شوند و داخل بدنه ساختمان نیز قرار نمی گیرند، در معرض ضربه، تجمع بیش از پیش گرد و غبار و عوامل خارجی مانند رطوبت و آلودگی هستند. این مدل ها اغلب نسبت به نمونه های سقفی بیشتر آلوده می شوند و بدنه آنها هم ضربات بیشتری را متحمل می شود. پس بهتر است کار نظافت آنها را در بازه های زمانی کوتاه تری انجام دهید و اتصالات را زود به زود چک کنید تا دچار شل شدن و افتادگی نشده باشند.

فن کویل های سقفی دسترسی دشوارتری دارند و خرابی های آنها اغلب به راحتی قابل مشاهده نیست، چون داخل سقف نصب می شوند. مهمترین خرابی های مدل های سقفی مشکلات برقی است که به دلایل مختلف ممکن است رخ دهد و عملکرد دستگاه را تحت تأثیر قرار می دهد. سرمایش یا گرمایش ضعیف، جهت چرخش نادرست پره ها و دیگر مشکلات عملیاتی اغلب به خاطر خرابی های پمپ، فن و الکتروموتور هستند. این نوع ایرادات در این مدل اغلب توسط افراد عادی قابل تشخیص نیست، پس پیشنهاد می کنیم حتما از کمک یک فرد متخصص برای این مدل ها بهره ببرید.