سیستم VRF چیست؟
سیستم وی آر اف چیست و نحوه عملکرد آن چگونه است؟

احتمالاً با اصطلاحات کوره، دیگ بخار، پمپ حرارتی و تهویه مطبوع آشنا هستید، حداقل نام آنها را شنیده اید. سیستم جریان متغییر مبرد (وی آر اف) چیزی است که برای اکثر افراد کاملاً یک مفهوم ناآشناست، اما ممکن است ساختمان شما دقیقا به همین سیستم مجهز باشد و شما در جریان نباشید! این سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی قدرتمند، موثر، قابل تنظیم و کم مصرف هستند که می توانند دمای مناسب را در هر محیطی به وجود بیاورند. برای یادآوری تاریخچه سیستم های VRF باید گفت که این سیستم حتی در آمریکا نسبتاً جدید هستند. این سیستم ها برای اولین بار توسط شرکت ژاپنی تهویه مطبوع دایکین در سال 1982 اختراع شد. در ژاپن 50 درصد ساختمان‌های اداری متوسط و 33 درصد فضاهای اداری بزرگ از این سیستم استفاده می کنند. در اوایل دهه 2000 به اینجا راه یافت، عمدتاً به عنوان یک راه مقرون به صرفه برای گرم کردن و خنک کردن ساختمان‌های تجاری است.

فهرست مطالب:

  1. سیستم وی آر اف چگونه کار می کند؟
  2. مزایای خرید سیستم  وی آر اف

سیستم VRF چگونه کار می کند؟

فناوری پشت سیستم های VRF فوق العاده پیچیده است، اما آنها را به عنوان یک نسخه پیشرفته از مینی اسپلیت‌های بدون کانال در نظر بگیرید. در این سیستم از پمپ‌های حرارتی یا سیستم‌های بازیابی حرارت استفاده می کنند تا گرمایش و سرمایش قدرتمند را برای تمام واحدهای داخلی و خارجی بدون استفاده از کانال های هوا فراهم کنند. با یک سیستم VRF، ساختمان دارای چندین واحد داخلی خواهد بود که توسط یک واحد متراکم در فضای باز استفاده می شود، چه با یک پمپ حرارتی یا سیستم بازیابی حرارت. تفاوت اصلی این دو در این است که دومی می تواند گرمایش و سرمایش همزمان را فراهم کند. یونیت خارجی دارای کمپرسورهایی با فن‌های اینورتر است، به این معنی که سرعت آنها با تنظیم فرکانس منبع تغذیه تغییر می کند. مقدار سرمایش تولیدی توسط کمپرسور به میزان آن بستگی دارد. هنگامی که واحد داخلی از طریق سیستم تقاضایی را به واحد خارجی ارسال می کند، واحد خارجی مقدار مشخصی از مبرد را به واحدهای داخلی جداگانه تحویل می دهد. فناوری VRF می تواند با ظرفیت بالا بدون استفاده از کانال عمل کند که یکی از مزایای فراوان آن است.

سیستم VRF چگونه کار می کند؟

مزایای خرید سیستم VRF

  1. گرمایش و سرمایش: در سیستم‌های HVAC معمولی، تنها گزینه‌ها روشن یا خاموش هستند. سیستم‌های وی آر اف می‌توانند مناطق مختلف یک ساختمان را به طور همزمان گرم و خنک کنند و ساکنان می‌توانند تنظیمات دما را مطابق میل خود تنظیم کنند.
  2. طراحی انعطاف‌پذیر: این محصول در انواع و اندازه‌های مختلف عرضه می‌شود، به این معنی که می‌تواند برای هر کاربردی مناسب باشد. شما می توانید تجهیزات شیک و جمع و جور پیدا کنید، بنابراین اگر فضای محدودی دارید، این می تواند یک انتخاب عالی باشد.هیچ محدودیتی برای فضا وجود ندارد.
    با حجم کم کار می کند سیستم‌های VRF بسیار بی صدا هستند و برخلاف فناوری قدیمی تر HVAC، هنگام کار، مزاحم ساکنین ساختمان نمی شوند.
  3. نصب آسان: از آنجایی که واحدها به طور کلی جمع و جور هستند و وزن کمتری نسبت به تجهیزات دارای کانال دارند، نصب بسیار آسان است! برای قرار دادن روی پشت بام نیز نیازی به تماس با جرثقیل‌های بزرگ ندارید زیرا اکثر آنها می توانند در آسانسورهای خدماتی جا شوند. ما می دانیم که این امر به ویژه برای مشاغلی که باید به سرعت فعالیت‌های عادی خود را از سر بگیرند بسیار مهم است.
  4. صرفه جویی در مصرف انرژی: این سیستم ها تا 30 درصد کارآمدتر از سیستم‌های HVAC معمولی هستند. آنها صرفه جویی در انرژی را با سرعت متغیر کمپرسور و تنها ارائه دمای مورد نیاز فراهم می کنند. علاوه بر این، شما از طریق کانال کشی اتلاف انرژی را تجربه نخواهید کرد زیرا نیازی به آن ندارد.

نتیجه گیری:

سیستم‌های  وی آر اف با داشتن مزیت‌هایی چون راحتی، استفاده آسان، صرفه جویی در انرژی، انعطاف پذیری طراحی و موارد دیگر را فراهم می کند. ارتقاء سیستم کنترل آب و هوا یک سرمایه گذاری قابل توجه برای آینده و کم کردن هزینه‌های قبض هاست. همچنین این سیستم گزینه مناسبی برای کمک به محیط زیست و کم کردن مصرف انرژی است. به نظر می رسد که افرادی که در حوزه ساختمان سازی فعالیت دارند، می توانند از این سیستم‌های جدید سرمایشی و گرمایشی در پروژه‌ها استفاده نمایند و ضمن ارائه آنها به عنوان یک مزیت بر روی ساختمان در زمان فروش، از سیستم‌های روز دنیا در در این صنعت بهره‌مند شوند.