راهنمای خرید کولر گازی
راهنمای خرید کولر گازی بر اساس متراژ

کولرهای نوع گازی امروزه به گزینه بسیار جذابی برای ساختمان های مسکونی و اداری بدل شده اند و تقاضا برای آنها به طور روزافزون بالا می رود. بخشی از این محبوبیت به این واقعیت برمیگردد که این ادوات را می توان در هر نقطه ای از ایران با هر نوع اقلیم و شرایط آب و هوایی استفاده نمود، در حالی که برای مثال کولرهای آبی در مناطق مرطوب عملکرد چندان بهینه ای ندارند. بخش دیگر آن هم به هزینه مربوط است. در مقایسه با اکثر سیستم های تهویه مطبوع جایگزین کولرهای آبی، هیچ سیستمی به اندازه کولرگازی یا اسپلیتها کم هزینه نیست.

با این حجم از تقاضا، عجیب نیست که برندهای متعدد و مدل های بسیار گوناگونی از این محصول در بازار یافت شود. زمانی که به این حجم بالا از تجهیزات مختلف نگاه می کنیم، ضرورت دسترسی به یک راهنما یا مرجع برای انتخاب نمونه و مدل متناسب با نیازمان بیشتر مشخص می شود. در این محتوا به راهنمای خرید اسپلیت یا همان کولر های نوع گازی و نکات مهمی که قبل از خرید  باید به آنها توجه کنید.، می پردازیم.تا هنگام تهیه این نوع محصول، بتوانید بهتر تصمیم گیری کنید. با ما همراه باشید.

راهنمای خرید بهترین کولرگازی

 

قیمت انواع اسپلیت موجود در بازار

راهنمای خرید بهترین کولرگازی بر اساس متراژ

1. نوع مورد نظرتان را انتخاب کنید.

بسته به نیازتان و اولویت ها و شرایطی که دارید، انواع کولرها مختلفی در بازار وجود دارد. برای مصارف اداری و مسکونی اغلب سه نوع اسپلیت به کار می رود:

  • دیواری: همان طور که از نام آن پیداست روی دیوار نصب می شود و لوله کشی یونیت داخلی به یونیت خارجی اغلب از داخل دیوار می گذرد.
  • پنجره ای: روی پنجره قرار گرفته و یونیت خارجی آن دقیقا پشت پنجره در فضای بیرون نصب می شود.
  • ایستاده: این مدل در داخل ساختمان قرار گرفته و در بین سه مدل بیشترین فضا را اشغال می کند.

نوع دیواری زیبا و جذاب است، بهره وری انرژی بالایی دارد، صدای کمی تولید می کند و نگهداری آن نیز راحت است. با این وجود از دو مدل دیگر گران قیمت تر است و نصب آن نیازمند یک متخصص حرفه ای است.
نوع پنجره ای از نوع دیواری قیمت کمتری دارد و قدرت خنک کنندگی آن نیز بالاتر است، اما صدای فراوانی تولید می کند و مصرف برق آن نیز به شدت بالاست.
نوع ایستاده برای مواقعی مطلوب است که نخواهید دخل و تصرفی در دیوارها یا پنجره ها انجام دهید و رفت و آمد هم در محیط شما بالا باشد. مهمترین ایرادات آنها صدای فراوان تولیدی و فضایی است که اشغال می کنند. مدل های کوچکتر آنها با نام پرتابل هم وجود دارد که شاید برای مصارف مسکونی بهتر باشند.

2. به ظرفیت توجه کنید.

واحد اندازه گیری خنک کنندگی کولرهای گازی BTU(ظرفیت سرمایشی چیست؟) است که با ضریبی از هزار نشان داده می شود. تعیین ظرفیت مورد نیاز ساختمان شما کار یک متخصص است و اغلب عوامل فراوانی در آن دخیل هستند، پس به سختی می توان بدون دانش و تجربه قبلی ظرفیت مناسبتان را پیدا کنید. راهنمای خرید کولر گازی بر اساس متراژ بسیار مهم است چرا که با انتخاب درست می توان ضمن افزایش بازدهی دستگاه، میزان برق مصرفی را نیز کاهش داد. برای ساختمان های مسکونی با متراژ 70 تا 100 متر اغلب ظرفیت 24 هزار و برای اتاق ها ظرفیت 9 تا 12 هزار پیشنهاد می شود، با این حال پیشنهاد می کنیم حتما برای تعیین ظرفیت دقیق با یک مرجع قابل قبول مشورت کنید. بدین منظور مشاوران فروشگاه اینترنتی خانه تاسیسات همه روزه آماده پاسخگویی به شما عزیزان هستند.

3. نوع کمپرسور را چک کنید.

کمپرسور یکی از مهمترین اجزای اسپلیتها است که نقش بسیار مهمی در عملکرد بهینه آن بازی می کند و باید حتما برای مقایسه دو مدل دستگاه به آن توجه کنید. کار این قطعه جابه جا کردن مبرد در مدار سیستم خنک کننده است. سه نوع کمپرسور در انواع کولرهای نوع گازی به کار می رود:

  • پیستونی: همان طور که از نام آن پیداست، از یک پیستون استفاده می کند.
  • روتاری: این مدل از گردش تیغه پره بهره می برد و نسبت به کمپرسورهای پیستونی مصرف برق کمتر و راندمان بالاتری ارائه می کنند.
  • اسکرول: بیشترین راندمان و کمترین مصرف انرژی متعلق به این نوع کمپرسور است. صدای تولیدی آن کم است، طول عمر آن بالاست و عمل جابه جایی مبرد را از طریق دو قطعه حلزونی انجام می دهد. با این وجود قیمت این مدل بسیار بالاتر از دو مدل دیگر است.

4. نوع مبرد را چک کنید.

عمل سرماسازی به کمک مبرد و با اعمال فرآیندهای تبخیر و میعان بر روی آن انجام می شود. پیش از این نوع R22 معمول بوده است، اما امروزه سیال R410 رواج بیشتری پیدا کرده است که راندمان کاری بهتری از همتای قدیمی تر خود دارد. مبردها در قیمت دستگاه تأثیر می گذارند، پس شاید بد نباشد به این نکته هم توجه کنید.

5. اینورتر: آری یا خیر؟

فناوری اینورتر سیستمی است که از طریق کنترل نحوه کارکرد دستگاه بسته به شرایط محیطی، می تواند مصرف انرژی آن را به شدت کاهش دهد و باعث شود که هم صدای کمتری تولید کند و هم عمر آن بالاتر برود. اما دستگاه های اینورتر گران قیمت هستند و باید به بودجه ای که می خواهید برای این کار بگذارید توجه کنید. می خواهید هزینه اولیه بیشتری بدهید یا هزینه تعمیرات بیشتر؟ انتخاب با شماست.

کولر گازی وستن ایر قیمت

6. برچسب انرژی را چک کنید.

مصرف انرژی در میزان هزینه های شما اثر قابل توجهی دارد. تفاوت مصرف انرژی یک دستگاه با برچسب نوع A در مقایسه با دستگاهی با برچسب نوع G بیش از 40 درصد است که به معنای هزینه هنگفت برق است. باز هم سوال این است که آیا می خواهید در ابتدا بیشتر خرج کنید یا می خواهید الان هزینه کمتری بدهید اما به مرور زمان مصرف برق بالاتری داشته باشید؟

7. نوع منطقه آب و هوایی را فراموش نکنید.

آخرین نکته که اهمیت آن از بقیه کمتر نیست، کلاس آب و هوایی دستگاه است. به طور کلی سه نوع اقلیم معتدل، گرمسیری و خنک برای این نوع ادوات در نظر گرفته شده است که بسته به اینکه برای چه اقلیمی می خواهید از دستگاه بهره ببرید، باید به آن توجه کنید. این امر به این خاطر است که عملکرد اسپلیت باعث خشک تر شدن هوای محیط می شود و برای مثال در استان های خشک تر، نوع گرمسیری باعث تنگی نفس ساکنین می شود. به تبع آن، نوع خنک نمی تواند در مناطق کناره خلیج فارس و دریای عمان به خوبی کار کند چون با حجم رطوبت بسیار بالایی در محیط مواجه است. پس هنگام خرید به این مورد هم توجه داشته باشید.