آموزشی و کاربردی, معرفی محصولات

معایب کولر گازی چند پنله

معایب کولر گازی چند پنله

بازار خرید و استفاده از سیستم های سرمایشی با آمدن فصل گرما دوباره داغ می شود و افراد مختلف پیشنهادهای متفاوتی را برای بهره مندی از تهویه مطبوع ارائه می دهند. استفاده از سیستم های مختلف سرمایشی و ایجاد تنوع در این بازار سبب شده است که بعضا انتخاب برای بسیاری از افراد سخت شود و امکان انتخاب درست برای محلی که قرار است سیستم ها قرار بگیرد، نباشد. یکی از راه حل هایی که برای بهره مندی از سیستم های سرمایشی در فصل تابستان پیشنهاد می شود، استفاده از کولرهای گازی چند پنله هست که در این حالت با داشتن یک کمپرسور امکان تامین دمای چند پنل امکان پذیر شده است. از این رو افراد می توانند با قرار دادن یک یونیت خارجی و وصل کردن به چند پنل، دمای مطبوع مورد نیاز خود را تامین نمایند. در ادامه این محتوا ضمن بررسی این موضوع، به معایب و مزایای کولر گازی چند پنله پرداخته خواهد شد.

معایب کولرگازی چند پنله چیست

کولر گازی چند پنله چیست؟

سیستم تهویه مولتی اسپلیت یا همان کولر گازی چند پنله با همان اصول سیستم های اسپلیت (کولرهای گازی) کار می کند که برای آشنایی با این موضوع می توان به مقاله های قبلی مجله خانه تاسیسات مراجعه کرد. با این تفاوت که در مولتی اسپلیتها، به جای اتصال یک یونیت داخلی به یک یونیت خارجی (بیرون از ساختمان)، تعدادی یونیت داخلی با هم به یک یونیت خارجی متصل می شوند، به طوری که همه آنها با هم از نظر دمایی کنترل شده و در صورت خاموش کردن یکی از یونیت های داخلی، بقیه یونیت ها نیز خاموش می شوند. این سیستم های نسبتا ساده برای کاربردهای تجاری کوچک تا متوسط طراحی می گردند که این کار برای اماکنی که نصب کانال هزینه زیادی دارد و یا نصب آن امکان پذیر نباشد، بسیار مناسب است. در ادامه این محتوا به بررسی معایب این محصول پرداخته شده است.

بیشتر بدانید:

تفاوت مولتی اسپلیت و کولر گازی

معایب کولرهای گازی چند پنله

همانگونه که هیچ کدام از این سیستم ها بدون عیب نیستند، کولرهای چند پنله نیز از قاعده مستثنی نیستند. معایب این سیستم سرمایشی، به شرح زیر است که با در نظر گرفتن آن ها می توان انتخابی دقیق تر و خریدی معقول تر انجام داد:

  • عدم توانایی کنترل دما به صورت مجزا: یکی از مهم ترین ایراد های این نوع ساختار است به شکلی که اگر یک سیستم، با یک دمای مشخص فعال شود، دیگر سیستم های نیز با همان دما روشن شده و با همان دما فعالیت خود را ادامه می دهند، به بیانی ساده تر، با تنظیم دمای یک یونیت با کنترل از سوی کاربر، بقیه یونیت های داخلی که همراه آن به یک یونیت خارجی متصل هستند نیز با همان دما کار می کنند.
  • کار کردن کامل و همزمان سیستم ها با یکدیگر: سیستم های مولتی اسپلیت به صورت کامل و همزمان با یکدیگر کار می کنند و با یک کنترل روشن و خاموش می شوند. از این رو این نوع سیستم برای سالن ها یا اتاق هایی که ویژگی های حرارتی و یا موقعیت جغرافیایی خاصی دارند (آفتاب گیر بودن یا نبودن و …) متفاوتی دارند، مناسب نیستند.
  • اتلاف انرژی و مصرف برق بالا در بعضی شرایط: زمانی که تمام یونیت ها همزمان کار می کنند در نتیجه در یکی از بخش هایی که یونیت نصب شده، شخصی حضور نداشته باشد، انرژی اتلاف شده و مصرف برق و هزینه آن افزایش خواهد یافت.

مزایای کولرگازی چند پنله

بررسی مزایای سیستم مولتی اسپلیت ها موضوع مهمی است نباید از کنار آن به سادگی گذشت. پس به موارد زیر توجه نمایید:

  • مجزا بودن لوله کشی مبرد هر یونیت: هر یونیت داخلی لوله کشی مبرد مجزا و خاص خود را دارد و به یونیت خارجی وصل می گردد.
  • کاهش و یا حذف کانال کشی: حذف کانال کشی در واقع یک مزیت نسبت به داکت اسپلیت ها به شمار می رود. این سیستم به دلیل استفاده از یک کندانسور بزرگ در یونیت بیرونی، به چند اواپراتور یونیت داخلی متصل می شود.
  • نیاز به فضای کم و نصب راحت لوله های مبرد: لوله های مبرد با قطر کم که یونیت های داخلی را به یونیت خارجی متصل می کنند، به فضای کمی نیاز دارند و نسبت به کانال های فلزی (دستگاه داکت اسپلیت یا اسپلیت کانالی) راحت تر نصب می گردند.
  • مناسب برای استفاده در مکان هایی بدون طبقه بندی دمایی: این سیستم ها برای مکان هایی که به یک دما در کل مکان نیاز دارند، مناسب هستند. به این معنی که کل یونیت های داخلی با دمای یکسان کار می کنند و با خاموش و روشن شدن کل سیستم فعال و غیر فعال می گردد.

نتیجه گیری:

شاید با مطالعه معایب این دستگاه در ذهنتان این سوال به وجود آید که بهترین جایگزین برای آن چه دستگاهی می تواند باشد. در پاسخ باید گفت” دستگاه مینی چیلر به همراه فن کویل جایگزین مناسب برای دستگاه مولتی اسپلیت یا همان کولرگازی چند پنله هستند” که در این سیستم، مینی چیلر دستگاه سرد کننده آب است که آب سرد شده را با لوله کشی به فن کویل های سقفی، زمینی یا دیواری داخل ساختمان وارد می کند تا آب سرد درون کویل با هوا تبادل حرارتی انجام داده و دمای هوا را کاهش دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.