خاموش شدن ناگهانی پکیج پس از چند ثانیه
خاموش شدن ناگهانی پکیج پس از چند ثانیه (قسمت دوم)

یکی از پرکاربردترین تجهیزات گرمایشی که در جهت تامین آب گرم و رفع نیاز رادیاتور ها مورد استفاده قرار می گیرد، پکیجها هستند. این سیستم ها با توجه به قابلیت هایی که دارند، در صورتی که سرویس نشوند و به شکل سالیانه مورد بازدید قرار نگیرند، ممکن است به درستی کار نکنند و در تامین گرما منزل اختلال ایجاد نمایند. یکی از این ایرادات، خاموش شدن ناگهانی پس از چند ثانیه است. با توجه به کارایی بالا اما این دستگاه ها حساسیت های خود را دارند و از همین رو در این محتوا با بررسی تمامی موارد، به این موضوع پرداخته می شود تا بتوان این مشکل را از تمامی ابعاد مورد بررسی قرار داد. قسمت اول به قسمتی از مواردی که سبب خاموش شدن پکیج می شود، اشاره شد. در ادامه نیز به بخش دیگری از این نکات پرداخته می شود تا دیگر هیچ جای نگرانی وجود نداشته باشد.

بیشتر بخوانید:

خاموش شدن پکیچ پس از چند ثانیه (قسمت اول)

دلایل خاموشی ناگهانی پکیج چیست؟

  • خرابی دودکش

از آن جایی که هوای گرم از داخل دودکش ها خارج می شود و هوای بیرون از فضا سرد است، بسیار اتفاق افتاده است که موجودات زنده و یا پرندگان در نزدیکی دوردکش و یا داخل آن قرار گرفته اند تا از سرمای هوا در امان باشند و حتی ممکن است بنا به دلایلی مشکلی برای دودکش به وجود آمده باشد که در نتیجه خراب و یا مسدود شده باشد. ایراد دودکش یکی دیگر از دلایل خاموشی است که دود به‌طور کامل از این وسیله خارج نمی شود و ضمن ایجاد خطر خفتگی و مسمومیت، سبب عدم کارکرد دستگاه می شود. تخلیه نادرست از دودکش و خرابی‌هایی در قسمت ترموستات دودکش دستور خاموشی دستگاه را به شکل خودکار اعمال می کند. سایز دودکش‌های به‌کار رفته در نمونه دیواری بدون فن ۱۵ سانتی‌متر است. توجه شود که در پکیج دیواری که محفظه احتراق آن بسته است، لازم است تا حتما به‌کمک یک دودکش مخصوص دوجداره، عملیات تخلیه هوا صورت ‌گیرد که به وسیله یک فن برای تخلیه هوا این کار انجام می شود.

  • خرابی برد اصلی

برد اصلی دستگاه مانند مغز عمل می کند و دستور فرمان به تک تک قطعات موجود در این دستگاه را صادر می‌نماید. درصورتی که این قسمت عملکرد نادرستی داشته باشد، سنسورها از کار افتاده و این سبب می‌شود که برد به‌درستی فرمان صادر نکند و همین امر می‌تواند سبب خاموش شدن سیستم می گردد. در صورتی که مشکلی وجود داشته باشد، بر روی صفحه نمایشگر دستگاه، پیام خطا می دهد. اگر پس از چند بار روشن و خاموش شدن دوباره پیام خطا نمایش داده می شود پس حتما لازم است تا بررسی های بیشتری بر روی دستگاه صورت بگیرد و حتی از یک تکنسین مجرب برای رفع این مشکل کمک گرفته شود. برای رفع خرابی برد حتما از یک متخصص کمک گرفته شود و به این موضوع توجه شود که در صورت نیاز به تعویض، حتما از قطعات اصلی و مورد تایید خود برند استفاده شود تا مشکل دیگری برای دستگاه اتفاق نیفتد.

انواع پکیج لورچ

 

دلایل خاموشی ناگهانی پکیج چیست

  • مدت زمان روشن و خاموش شدن

مدت زمان خاموش و روشن شدن را می‌توان به صورت دستی تنظیم نمود. تنظیم این قسمت عموما روی برد ها قرار گرفته است اما با توجه به مدل هر برند، جای آن ها متفاوت است. اغلب روی بُرد کنترل، یک درب پلاستیکی وجود دارد که با برداشتن آن می توان تمامی دکمه ها و عملکرد های دستگاه را دید. روی این قسمت، دو پیچ پلاستیکی دیده می شود که برای چرخاندن آنها لازم است تا از پیچ گوشتی ریز استفاده شود. یکی از این پیچ‌ها برای تنظیم فاصله زمانی بین خاموش و روشن و دیگری برای تنظیم حداقل و حداکثر شعله تعبیه شده است. برای یافتن بهترین مدت زمان روشن و خاموش شدن پکیج، آزمون خطا نموده تا به اندازه دلخواه برسید. البته این نوع تنظیمات نیز می تواند بر خاموشی های پی در پی موثر باشد.

  • قرار داشتن درجه گرمایش روی دمای پایین

بسیار اتفاق افتاده است که با توجه به قرار دادن حالت سیستم بر روی زمستانی اما به دلیلی عدم تنظیم درجه و پایین بودن آن، خیلی زود سیستم روشن و خاموش می شود. البته می توان با اصلاح درجه و تنظیم گرمای مناسب، این مشکل را به راحتی رفع نمود. خرابی کلید تنظیم دما یکی دیگر از دلایل خاموشی ناگهانی است. کلید تنظیم دما عموما در پکیجها به صروت پلاستیکی است و ممکن است بر اثر تغیر دما و یا آفتاب خوردگی و در اثر گذر زمان یا ضربه دچار شکستگی شود. در نتیجه کلید تنظیم دما حرکت نمی‌کند و پتانسیومتر فعال نمی‌گردد. برای رفع این مشکل نیز می توان به راحتی، پس از بررسی از وجود این مشکب، قاب کلید ها را تعویض و سیستم را تنظیم نمود.