علت گرم نشدن رادیاتور چیست؟
علت گرم نشدن رادیاتور چیست؟

دلایل گرم نشدن رادیاتور شوفاژ

با نزدیک شدن به هوای سرد، داشتن رادیاتورهایی که گرم نمی شوند، می تواند به یک مشکل بزرگ تبدیل شود.بنابراین وقتی رادیاتورها گرم نمی شوند، چه کاری باید انجام داد؟ خوشبختانه، چند مرحله ساده وجود دارد که می توانید برای ریشه یابی مشکل و رادیاتورهای خود را در اسرع وقت گرم کنید. بیشتر اوقات، مشکلات رادیاتور شما به دلیل یک مشکل ساده است که به راحتی حل می شود. بنابراین به این چند مرحله ساده نگاهی بیندازید و آنها را دنبال کنید تا خانه شما در کمترین زمان خوش گرم شود.

بررسی سیستم گرمایش مرکزی

اولین کاری که باید انجام دهید بررسی مشکلات جدی سیستم است. مطمئن شوید سیستم گرمایش مرکزی واقعاً کار می کند. باید بررسی کنید که آیا چیزی در مورد سیستم گرمایش مرکزی غیر معمول به نظر می رسد. آیا صدای غیر معمولی دارد؟ و آب گرم هم ندارید؟ در این صورت، اولین کاری که باید انجام دهید این است که با تعمیرکارحرفه ای تماس بگیرید و از آنها بخواهید نگاهی بیندازند.

هوای محبوس شده در رادیاتور

شاید علت اصلی این باشد که درون لوله ها و مسیر جریان آب مقداری هوا نفوذ کرده باشد و به دلیل عدم انتقال آب به بخش‌های مختلف، این مشکل به وجود آمده باشد. با هوا گیری می توان مشکل را رفع نمود.
اگر تنها یکی از رادیاتورها گرم نمی شود برای رفع این مشکل نیز باید هواگیری کرد.برای این کار ابتدا شیر رفت رادیاتورهای دیگر را ببندید. دلیل این کار این است که کل بار روی رادیاتوری که مشکل دارد، منتقل می شود. سپس فشار پکیج را روی 1.5 تنظیم نموده و هواگیری را انجام دهید. بعد از گرم شدن رادیاتور، حالا می توانید شیر رادیاتورهای دیگر را باز کنید.

برای هواگیری کافی است از کلید رادیاتور استفاده کنید و پیچ را کمی باز کنید، فقط تا زمانی که صدای خش خش بگیرید. هنگامی که صدای خش خش از بین رفت و آب از رادیاتور خارج شد ، آماده باشید تا پیچ تخلیه را ببندید.

چک کردن شیرهای رادیاتور

اگر هوای محبوس شده در رادیاتور شما مشکلی ایجاد نمی کند یا کل رادیاتور شما نه فقط قسمت بالای آن سرد است، مرحله بعدی بررسی دریچه های رادیاتور است. اطمینان حاصل کنید که هر دو شیر در سمت چپ و راست رادیاتور باز باشد و اگر یک شیر ترموستاتیک دارید (سوپاپی که به شما امکان می دهد دما را تنظیم کنید و آن را به صورت خودکار تنظیم کنید)، از روشن بودن رادیاتور اطمینان حاصل کنید. دریچه های رادیاتور ترموستاتیک نیز می توانند باعث می شوند رادیاتور شما دیگر کار نکند. اگر فکر می کنید اینطور است، پس لازم است با یک متخصص تماس بگیرید تا در صورت لزوم شیر را بایک شیر جدید تعویض نماید.

بررسی ظرفیت حرارتی سیستم

عدم تناسب بین تعداد رادیاتورها و فضای ساختمان با ظرفیت حرارتی سیستم می تواند مشکل ساز باشد. در این صورت گرمای تولید شده به اندازه کافی نخواهد بود. جهت رفع این مشکل می بایست ظرفیت گرمایشی سیستم را افزایش یا تعداد رادیاتورها را کاهش داد.

رسوب گیری و جرم گیری رادیاتورها

رسوبات ته نشین شده به مرور زمان می تواند مشکل ساز شود و جلوی انتقال گرما را بگیرد. برای رفع مشکل می بایست رسوب گیری انجام شود. علامت وجود رسوب، داشتن رادیاتورهایی است در قسمت بالا گرم اما در قسمت پایین سرد هستند. زیرا رسوبات و لجن های موجود در پایین رادیاتور می تواند از گرم شدن مناسب این منطقه جلوگیری کند.

چک کردن شیرهای رفت و برگشت بعد از هواگیری

ممکن است بعد از هواگیری شیرهای رفت و برگشت که وظیفه تنظیم جریان آب به رادیاتورها را دارند، نمیه باز مانده باشد. در این صورت آب به درستی به رادیاتورها نمی رسد و سبب ایجاد مشکل و گرم نشدن انها می شود.

نتیجه گیری:

اگر با وجود راهنمایی هایی که در این مقاله به آنها اشاره شد، نتوانستید مشکل را تشخیص و برطرف نمایید، بهترین کار، کمک از یک متخصص حرفه ای در این زمینه می باشد. خودتان سعی نکنید مشکل را برطرف کنید. هر مسئله ای که باشد آنها می توانند به درستی مشکل را تشخیص و در کوتاه ترین زمان برطرف نمایند.