آموزشی و کاربردی, تعمیر و نگه داری

علت یخ زدن لوله برگشت داکت اسپلیت

علت یخ زدن لوله برگشت داکت اسپلیت

یکی از مشکلاتی که در فصل های مختلف خصوصا تابستان اتفاق می افتد، یخ زدن لوله برگشت داکت اسپلیت است که در بعضی از مواقع نگرانی هایی را برای افراد به همراه داشته است. با فعالیت این سیستم های سرمایشی و ایجاد سرما، بعضا دیده شده است که لوله های برگشت دچار یخ زدگی شده اند و مشکلاتی را برای دستگاه به وجود آورده اند.

دلایل زیادی وجود دارد که باعث یخ زدن دستگاه می شود ولی برخلاف تصور عمومی، نوع کولرگازی (اسپلیت، پنجره ای و…) تاثیری در بوجود آمدن این مشکل ندارد اما لازم است با دقت بالاتری به برطرف کردن مشکل یخ زدن این دستگاه های سرمایشی پرداخت. زیرا در صورتی که مشکل برطرف نگردد، خسارت های بالایی را برای دارندگان این سیستم ها به بار خواهد آورد و موجب آسیب دیدن و خراب شدن دستگاه نیز می شود. در ادامه به بررسی مشکل و ارایه راه حل رفع آن پرداخته خواهد شد.

اصلی ترین دلایل یخ زدگی لوله برگشت داکت اسپلیت

عدم وجود جریان هوا در کویل اواپراتور دستگاه می تواند باعث یخ زدگی شود.دستگاه های اسپلیت، کولرگازی به گونه ای طراحی شده است که با گرفتن گرمای خانه سبب پایین آمدن دمای خانه و در نتیجه سرد شدن هوا می شود. اگر سیستم تهویه مطبوع، به طور صحیح جریان هوا را از روی اواپراتور عبور ندهد و به چرخش در نیاورد، این تبادل گرما اتفاق نمی افتد و گاز فریون نمی تواند بخوبی گرما را از خانه خارج نماید و با گذشت زمان، دمای آن کاهش یافته و سیستم دچار یخ زدگی می شود. از سوی دیگر، یکی از مهم ترین قطعات کولر گازی فن بلوور داخلی بوده که سبب شده است تا هوای گرم را به داخل پنل کشیده شده و با تماس با کویل های اواپراتور سرد به هوای سرد تبدیل شده و به محیط بازگشت داده شود و یک چرخه را بسازند. اگر فن بلوور نتواند هوای سرد را به راحتی از روی کویل های داخلی (اواپراتور) تخلیه نماید، حتما پنل داخلی شروع به یخ زدن خواهد کرد اما تخلیه نشدن کامل هوا از روی فن های پنل داخلی میتواند دلایل زیر را داشته باشد که عبارتند از :

  • کثیف بودن فیلترها
  • سوختن موتور فن یا راه انداز بلوور داخلی
  • عدم کارکرد صحیح فن بلوور
  • نصب داکت اسپلیت در مکانی با سرمای زیاد

بیشتر بدانید:

چگونه صدای داکت اسپلیت را کاهش دهیم؟

اصلی ترین دلایل یخ زدگی لوله برگشت داکت اسپلیت

این سیستمها با هر یک از دلایل بالا امکان یخ زدن در قسمت های مختلف را تجربه خواهند کرد که باید بررسی و عیب اصلی را پیدا نمود و برای رفع هر یک از این اشکال ها نیاز به ابزار و تخصص کافی است که توصیه می شود اگر از تخصص کافی برای حل این مشکلات را نمی بینید، حتما از تکنسین های مجرب کمک گرفته شود. عدم وجود گاز کافی، یکی دیگر از مشکلات اصلی و دلایل یخ زدگی به شمار می رود. به هر دلیلی مانند نشتی گاز فریون یا جا به جایی دستگاه، اسپلیت با کمبود گاز مواجه شود و از گاز کافی برخوردار نباشد، سیکل سرمایش با مشکل مواجه شده و باعث یخ زدن پنل داخلی یا لوله کوچک (لوله رفت) و همچین مشکلاتی مانند آب دادن خواهد شد که افراد می توانند با شارژ گاز این مشکل را برطرف نمایند.

دلایل فرعی یخ زدگی لوله برگشت داکت اسپلیت

یکی از دلایل دیگری که لازم است به آن توجه شود، ممکن است سیستم نصب شده طوری طراحی شده باشد که در یک محدوده دمای بسیار خاص کار کنند. به گونه ای که هوای بیرون نسبتا سرد است سعی شود که از حالت فن استفاده شود، زیرا استفاده بیش از حد از حالت سرمایش باعث یخ زدن سیکل و لوله ها خواهد شد. خرابی دستگاه یکی از علت های یخ زدن می تواند باشد که لازم است تا از تکنسین های مجرب کمک گرفته شود. در بعضی مواقع خرابی قطعات دستگاه مانند برد فرماند، سنسور بیرونی، شیر برقی و… می تواند در عملکرد کولر گازی اختلال ایجاد نماید و باعث یخ زدن دستگاه شود که لازم است از یک تعمیرکار با تجربه در جهت تعمیر آن استفاده شود. گرفتگی در لوله ها یا قطعات داخلی داکت اسپلیتها از دیگر موارد خاص در این نوع سیستم های سرمایشی است که اگر لوله مویی یا قطعاتی مانند شیربرقی کولر گازی یا لوله های ارتباطی گرفتگی داشته باشند امکان یخ زدن دستگاه بسیار زیاد است.

چگونه مشکل یخ زدن لوله برگشت داکت اسپلیت را برطرف کنیم؟

پیشنهاد می شود تا از یک تعمیرکار مجرب برای حل این مشکل استفاده نمایید، تا از ایجاد آسیب دیدگی های بیشتر و بالاتر رفتن هزینه ها جلوگیری شود اما برای آگاهی بهتر از رفع این مشکل می توان کارهای زیر را انجام داد:

  • تعویض فیلتر هوا
  • بررسی و تمیز کردن کویل اواپراتور
  • بررسی فن بلوور و در صورت نیاز تعویض کردن آن
  • بررسی جریان هوای داخل دستگاه و مطمئن شدن از بسته نبودن جریان هوا
  • استفاده از حالت فن در زمانی که خارج از خانه هوا سرد است.

بیشتر بدانید:

بایدها و نباید های داکت اسپلیت

نتیجه گیری:

همان طور که گفته شد، داکت اسپلیت در روزهای گرم سال ممکن است دچار یخ زدگی لوله برگشت شود.جهت جلوگیری از این امر  در این مقاله راهکارهایی ارائه گردید که بهترین آن، کمک گرفتن از یک تعمیرکار حرفه ای و با تجربه است. اما شما نیز می توانید اقداماتی از قبیل تمیز کردن کویل اواپراتور و بررسی مداوم آن،بررسی فن بلوور، اطمینان از برقرار بودن جریان هوا درون دستگاه و … را انجام دهید. همچنین در صورتی که هوا سرد است از حالت فن دستگاه استفاده کنید تا از یخ زدگی جلوگیری شود.در آخر اگر که تجربه ای در این زمینه دارید، در قسمت دیدگاه، تجربه خود را برای دیگر عزیزانی که این مشکل برایشان پیش آمده است، به اشتراک بگذارید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.